Разлика помеѓу преработките на „Зајак“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 361 бајт ,  пред 2 години
* „Зајакот и желката“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 51.</ref>
* „Ти си само плашлив зајак“ - песна на македонскиот писател [[Славко Јаневски]].<ref>Славко Јаневски, ''Коренот на стеблото ја надминува мерата на нивните разуми''. Скопје: Темплум, 2014, стр. 73-74.</ref>
* „[[Зајче безопавче]]“ - збирка песни за деца на македонскиот писател [[Васил Куноски]].<ref>Васил Куноски, ''Зајче безопавче'', Култура, Наша книга, Мисла, Македонска книга и Детска радост, Скопје, 1980.</ref>
* „Бел зајак“ (''White Rabbit'') - песна на американската [[Рок-музика|рок]]-група „[[Џеферсон Ерплејн]]“ (''Jefferson Airplane'') од 1967 година.<ref>[https://www.youtube.com/watch?v=Nwi4M30VsdQ YouTube, Jefferson Airplane - Surrealistic Pillow (1967) FULL ALBUM Vinyl Rip (пристапено на 24.12.2017)]</ref>
* „[[Лисицата и зајакот]]“ - [[Советски Сојуз|советски]] [[анимиран филм]] од [[1973]] во режија на [[Јуриј Норштејн]].

Прегледник