Јаш: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 89 бајти ,  пред 4 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
| population_footnotes =
| population_total = 290,422
| population_as_of = 2011 попис<ref name="INSSER">{{cite web|url=http://www.recensamantromania.ro/wp-content/uploads/2014/01/rpl_2011_populatia-pe-categorii-de-localitati.xls|title=Population at 20 October 2011|date=5 July 2013|accessdate = 4 May 2015|publisher = [[National Institute of Statistics (Romania)|INSSE]]|language=[[Romanian language|Romanian]]}}</ref>
| population_density_km2 = 3092
| population_demonym =
| footnotes =
}}
'''Јаш''' ({{lang-ro|Iaşi}}) — еден од најзначајните градови во [[Романија]]. Градот се наоѓа во северо-источниот дел на земјата, во историската покраина[[Молдавија (регион)| Молдавија]]. Јаш е административен центар на истоимената област ЈашиЈаш и културен и стопанствен центар на [[Молдавија (регион)|Молдавија (Романија)]]. Јаш се простира на 93.9 км2, и според проценките од 2007 година, во градот живеел 315.214 жители.
 
Градот Јаш бил престолнина на [[Молдавија (регион)| Молдавија]] од [[16 век|XVI век]] до [[1861|1861 година]], како и на [[Романија]] помеѓу [[1916]]-[[1918]]. за време [[Прва светска војна|на Првата светска војна]].

Прегледник