Разлика помеѓу преработките на „Верверици“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 554 бајти ,  пред 5 години
→‎Систематика: дополнување
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
(→‎Систематика: дополнување)
** Племе [[Protoxerini]] (6 родови, околу 50 видови)
** Племе [[Marmotini]] – приземни верверици, мрмоти, бурундуки, прериски кучиња итн. (6 родови, околу 90 видови).
 
==Верверицата како тема во уметноста и во популарната култура==
Верверицата се јавува како тема во бројни дела од [[уметност]]а и [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Ловецот и верверичката“ - басна на американскиот писател [[Емброуз Бирс]].<ref> Емброуз Бирс, ''Басни''. Скопје: Темплум, 2016, стр. 19.
 
== Наводи ==

Прегледник