Гром: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 597 бајти ,  пред 6 години
дополнување
сНема опис на уредувањето
(дополнување)
'''Гром''' ('''грмотевица''', '''грмеж''') — [[звук]] создаден од [[молња]]. Зависно од карактерот на молњата и растојанието на слушателот, громот може да варира помеѓу остро гласно пукање до долготрајно ниско кркорење. Отскокот на [[притисок]] и [[температура]] од молњата создава брзо проширување на [[воздух]]от, што резултира во [[ударен бран]], кој всушност претставува гром.
 
==Громот како тема во уметноста и во популарната култура==
Громот се јавува како честа тема во [[уметност]]а и во [[Популарна култура|популарната култура]], како:
* „Што рече громот“ - песна од поемата на [[Томас Стернс Елиот]] „[[Пуста земја]]“ од [[1922]] година.<ref>T. S. Eliot, ''Izabrane pesme''. Beograd: Rad, 1977. Beograd: Rad, 1964, стр. 51-54.</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{физика-никулец}}

Прегледник