Разлика помеѓу преработките на „Билен чај“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 13 бајти ,  пред 5 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
'''Bилен чај''' означува секаков вид на чај што не е направен од [[чајно растение|чајната грмушка]] (''Camellia sinensis''), туку од разни [[билки]] и суво [[овошје]]. Билен чај се прави од суви или свежи листови, цветови, плодови или корења од огромен број на билки или овошки. Делот од растениото кој е наменет за правење чај најчесто се потура во зовриена вода, се остава одреден период да отстои, и после се прецедува и се засладува по желба со мед или шеќер.
 
Многу компании произведуваат чај во филтер ќесички, кој е лесен за приготвување, но повеќето љубители преферираат да козумираат чај кои самите го имаат набрано.

Прегледник