Телевизија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 145 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q289 (translate me))
сНема опис на уредувањето
* 1884 г.-Нипковиот диск е изум на германецот [[Паул Нипков]] (1860-1940). Ротирачкиот диск претходно е во катодна цевка.
* 1897 г.-Катодната цевка е изум на германскиот физичар [[Карл фердинанд Браун]] (1850-1918). Таа е претходник на современата цевка во приемникот.
* 1926 г.-[[Џон ЛоџиЛоги Берд]] (1888-1946), шкотски пронаоѓач, приредил прва демонстрација на телевизијата, прикажувајќи ги првите човечки лица кои можеле да се разпознаат.
* 1929 г.-[[ББЦ]] (Бритиш Броадкестинг Корпорејшн) во доцните ноќни часови ги емитува 30-линиските слики на Берд.
* 1930 г.-Звукот е додаден на сликите на Берд.

Прегледник