Разлика помеѓу преработките на „Транскрипција (лингвистика)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с ({{другизначења4}})
с
{{другизначења4|лингвистичка транскрипција|други значења|Транскрипција (појаснување)}}
:''За транскрипција на туѓите зборови во македонски, видете [[Транскрипција во македонски]].''
 
'''Транскрипција''' или '''предавање''' (од [[лат.]] ''transcriptio'', препис, предавање) е претворање на [[усмена реч]] (како да речеме судска постапка), во пишана, чукана или печатена форма. Може да значи и претворање на текст во друг медиум, како скенрање на [[книга|книги]] и нивно претворање во дигитална верзија. '''Транскрипционист''' е лице кое прави транскрипции.
 

Прегледник