Разлика помеѓу преработките на „Карлови Вари“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 95 бајти ,  пред 8 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
}}
 
'''Карлови Вари''' ({{lang-cs|Karlovy Vary}}, {{Audio-IPA|Cs-Karlovy Vary.ogg|lang=чешки|[ˈkarlovɪ ˈvarɪ]}}, {{lang-de|Karlsbad}}, {{lang-en|Carlsbad}}) е познат бањски центар и град во западниот дел на регионот [[Чешка (историски регион)|Чешка]] во [[Чешка Република|Чешката Република]]. Се наоѓа на реките [[Огже]] и [[Тепла]], на околу 130 км западно од Прага. Наречен е по светиот римски цар [[Карло IV Луксембуршки]], кој го основал градот во 1370 година. Познат е по своите топли извори (13 големи и околу 300 помали, и топлата река Тепла).
 
Градот е главен административен центар на [[Карловарски крај|Карловарскиот крај]].

Прегледник