Разлика помеѓу преработките на „BirdLife International“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 67 бајти ,  пред 8 години
с
Бот: Поправа пренасочувања
с
с (Бот: Поправа пренасочувања)
 
==Историјат==
Организацијата BirdLife International е основана во [[1922]] г. од американските [[орнитолог|орнитолози]] Т. Гилберт Персон и Жан Теодор Делакур како „Меѓународен совет за заштита на птиците“ ([[англиски јазик|англ.]] ''International Council for Bird Preservation''). Сегашното име го добила во 1993 г.
 
==Регионални активности==
* [[Македонско еколошко друштво]]
* [[Друштво за проучување и заштита на птиците на Македонија]]
* [[Набљудување на птици|Птичарење]]
 
== Наводи ==

Прегледник