Разлика помеѓу преработките на „ReLoad“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.190 бајти ,  пред 7 години
нема опис на уредувањето
с (Bot: Migrating 29 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q715465 (translate me))
'''„ReLoad“''' е седмиот студиски албум на [[хеви метал]] бендот [[Металика]], издаден една година подоцна од ''[[Load]]''. Идејата на членовите беше да го направат ''[[Load]]'' дупли [[албум]], но поради неможноста да снимат толку многу песни одеднаш, се решија вториот дел од сесијата да излезе независно од првиот. Најпозната песна од тука е ''Fuel'', која воедно е и омилена на фронтменот [[Џејмс Хетфилд]] и е изведувана на секој настап во живо. Од останатите се издвојува и промотивниот сингл ''The Memory Remains'', додека другите траки речиси никогаш не се свирени на концерт.
 
== ЛистаСписок на песни ==
Сите текстови се во авторство на [[Џејмс Хетфилд]].
 
{{tracklist
Албумот ги содржи следниве песни (по редослед)
| music_credits = yes
# ''Fuel'' – 4:29
| title1 = [[Fuel]]
# ''The Memory Remains'' – 4:39
| music1 = Хетфилд, [[Ларс Улрих]], [[Кирк Хамет]]
# ''Devil's Dance'' – 5:18
| length1 = 4:29
# ''The Unforgiven II'' – 6:36
#| ''title2 = [[The Memory Remains'' –]] 4:39
# ''Better Than You'' – 5:21
| note2 = feat. [[Marianne Faithfull]]
# ''Slither'' – 5:13
| music2 = Хетфилд, Улрих
# ''Carp Diem Baby'' – 6:12
#| ''Badlength2 Seed'' = 4:0539
| title3 = Devil's Dance
# ''Where the Wild Things Are'' – 6:54
| music3 = Хетфилд, Улрих
# ''Prince Charming'' – 6:05
| length3 = 5:18
# ''Low Man's Lyrics'' – 7:36
| title4 = [[The Unforgiven II]]
# ''Attitude'' – 5:16
| music4 = Хетфилд, Улрих, Хамет
# ''Fixxxer'' – 8:15
| length4 = 6:36
| title5 = [[Better Than You]]
| music5 = Хетфилд, Улрих
| length5 = 5:21
| title6 = Slither
| music6 = Хетфилд, Улрих, Хамет
| length6 = 5:13
| title7 = Carpe Diem Baby
| music7 = Хетфилд, Улрих, Хамет
| length7 = 6:12
| title8 = Bad Seed
| music8 = Хетфилд, Улрих, Хамет
| length8 = 4:05
#| title9 = ''Where the Wild Things Are'' – 6:54
| music9 = Хетфилд, Улрих, [[Џејсон Њустед]]
| length9 = 6:54
| title10 = Prince Charming
| music10 = Хетфилд, Улрих
| length10 = 6:05
| title11 = Low Man's Lyric
| music11 = Хетфилд, Улрих
| length11 = 7:36
| title12 = Attitude
| music12 = Хетфилд, Улрих
| length12 = 5:16
| title13 = Fixxxer
| music13 = Хетфилд, Улрих, Хамет
| length13 = 8:15
| total_length = 76:00
}}
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
{{метал-албум-никулец}}
{{Металика}}

Прегледник