ReLoad

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
„ReLoad“
Студиски албум од Metallica
Издаден18 ноември, 1997
Снименмај 1995 – февруари 1996, јуни - октомври 1997 во The Plant Studios, Саусалито (Калифорнија)
ЖанрХеви метал, хард рок
Траење76:00
Издавачка куќаЕлектра, Вертиго
ПродуцентБоб Рок, Џејмс Хетфилд, Ларс Улрих
Metallica — Хронологија
Load
(1996)
ReLoad
(1997)
St. Anger
(2003)
Издадени песни од ReLoad
 1. "The Memory Remains"
  Издадена: 11 ноември, 1997[1]
 2. "The Unforgiven II"
  Издадена: 23 февруари, 1998[2]
 3. "Better than You"
  Издадена: 16 јули, 1998[3]
 4. "Fuel"
  Издадена: 22 јуни, 1998[4]

ReLoad е седмиот студиски албум на хеви метал бендот Металика. Издаден бил во 1997, една година подоцна од Load. Идејата на членовите беше да го направат Load двоен албум, но поради неможноста да снимат толку многу песни одеднаш, се решиле вториот дел од студиските сесии да излезе независно од првиот. Најпозната песна од тука е „Fuel“, која воедно е и омилена на фронтменот Џејмс Хетфилд и е изведувана на секој настап во живо. Од останатите песни се издвојува и промотивниот сингл „The Memory Remains“, додека другите нумери речиси никогаш не се изведувани на настап во живо.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови се во авторство на Џејмс Хетфилд.

Бр. НасловМузика Траење
1. Fuel“  Хетфилд, Ларс Улрих, Кирк Хамет 4:29
2. The Memory Remains(со Маријана Фејтфул)Хетфилд, Улрих 4:39
3. „Devil's Dance“  Хетфилд, Улрих 5:18
4. The Unforgiven II“  Хетфилд, Улрих, Хамет 6:36
5. Better Than You“  Хетфилд, Улрих 5:21
6. „Slither“  Хетфилд, Улрих, Хамет 5:13
7. „Carpe Diem Baby“  Хетфилд, Улрих, Хамет 6:12
8. „Bad Seed“  Хетфилд, Улрих, Хамет 4:05
9. „Where the Wild Things Are“  Хетфилд, Улрих, Џејсон Њустед 6:54
10. „Prince Charming“  Хетфилд, Улрих 6:05
11. „Low Man's Lyric“  Хетфилд, Улрих 7:36
12. „Attitude“  Хетфилд, Улрих 5:16
13. „Fixxxer“  Хетфилд, Улрих, Хамет 8:15
Вк. траење:
76:00

Наводи[уреди | уреди извор]