Прејди на содржината

St. Anger

Од Википедија — слободната енциклопедија
„St. Anger“
Студиски албум од Metallica
Издаден5 јуни, 2003
Снименмај 2002 – април 2003
ЖанрХеви метал[1]
Траење75:00
Издавачка куќаЕлектра, Вертиго
ПродуцентБоб Рок, Металика
Metallica — Хронологија
ReLoad
(1997)
St. Anger
(2003)
Death Magnetic
(2008)
Издадени песни од St. Anger
 1. "St. Anger"
  Издадена: 23 јуни, 2003[2]
 2. "Frantic"
  Издадена: 15 септември, 2003[3]
 3. "The Unnamed Feeling"
  Издадена: 12 јануари, 2004[4]
 4. "Some Kind of Monster"
  Издадена: 13 јули, 2004[5]

St. Anger е осмиот студиски албум на хеви метал групата Металика, најавен како нивно враќање на музичката сцена. По долгата пауза поради рехабилитација од алкохол на фронтменот Џејмс Хетфилд, бендот повторно се составил за да започне со нов проект. Во меѓувреме од Металика си заминал Џејсон Њустед, па продуцентот Боб Рок свирел бас гитара на албумот. Подоцна на бендот се приклучил Роберт Трухиљо како активен басист. Овие музички записи наишле на лавина од негодување во јавноста. Обожавателите ги обвинила сите членови од Металика дека почнале да прават ну метал и дека се воделе од комерцијалниот успех. Ниедно од овие тврдења не е точно, бидејќи Металика не сакале да се додворуваат на новите обожаватели, туку едноставно музички созреале и како секој врвен артист сакале да експериметираат со музичките стилови и правци.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите песни се напишани и компонирани од Џејмс Хетфилд, Ларс Улрих, Кирк Хамет и Боб Рок.

Бр. Наслов Траење
1. Frantic“   5:50
2. St. Anger“   7:21
3. Some Kind of Monster“   8:26
4. „Dirty Window“   5:25
5. „Invisible Kid“   8:30
6. „My World“   5:46
7. „Shoot Me Again“   7:10
8. „Sweet Amber“   5:27
9. The Unnamed Feeling“   7:10
10. „Purify“   5:14
11. „All Within My Hands“   8:48
Вк. траење:
1:15:01

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Reviewed by Tom Sinclair (2003-06-13). „Entertainment Weekly Review“. Ew.com. Архивирано од изворникот на 2013-05-28. Посетено на 2011-08-13.
 2. „St. Anger release date“. Metallica.com. 2003-06-23. Архивирано од изворникот на 2013-07-14. Посетено на 2011-08-13.
 3. „Frantic release date“. Metallica.com. Архивирано од изворникот на 2014-03-26. Посетено на 2011-08-13.
 4. „The Unnamed Feeling release date“. Metallica.com. Архивирано од изворникот на 2013-07-14. Посетено на 2011-08-13.
 5. „Some Kind of Monster release date“. Metallica.com. Архивирано од изворникот на 2013-07-14. Посетено на 2011-08-13.