Death Magnetic

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Death Magnetic“
A magnetic field around a coffin-shaped structure. Over it is the text "Metallica - Death Magnetic".
Студиски албум од Metallica
Издаденсептември 12 2008 (2008-09-12)
Снименаприл 2007 – мај 2008 во Sound City Studios во Лос Анџелес; Јуни 2008 во Shangri La Studios во Малибу; Metallica's HQ во Сан Рафаел
ЖанрТреш метал
Траење74:42
Издавачка куќаВорнер Брос, Вертиго
ПродуцентРик Рубин
Metallica — Хронологија
St. Anger
(2003)
Death Magnetic
(2008)
Lulu
(2011)
Издадени песни од Death Magnetic
 1. "The Day That Never Comes"
  Издадена: 21 Август, 2008[1]
 2. "My Apocalypse"
  Издадена: 26 Август, 2008[2]
 3. "Cyanide"
  Издадена: 2 Септември, 2008[3]
 4. "The Judas Kiss"
  Издадена: 8 Септември, 2008[4]
 5. "All Nightmare Long"
  Издадена: 15 Декември, 2008[5]
 6. "Broken, Beat & Scarred"
  Издадена: 3 Април, 2009[6]

Death Magnetic е деветтиот студиски албум на Металика. Издаден бил во 2008, по цели 5 години пауза од нивната последна плоча. Со ова парче музика, Металика се вратиле на својот ран треш метал звук, по кои се и препознатливи во целиот свет. Поради својата сложена концепција, ова е најкомплексниот албум во целокупната досегашна дискографија на Металика. Речиси сите рецензии околу проектов биле позитивни.

Список на песни[уреди | уреди извор]

Сите текстови се во авторство на Џејмс Хетфилд. Музиката ја компонитале Хетфилд, Ларс Улрих, Кирк Хамет и Роберт Трухиљо.

Бр. Наслов Траење
1. „That Was Just Your Life“   7:08
2. „The End of the Line“   7:52
3. Broken, Beat & Scarred“   6:25
4. The Day That Never Comes“   7:56
5. All Nightmare Long“   7:58
6. Cyanide“   6:39
7. The Unforgiven III“   7:46
8. The Judas Kiss“   8:00
9. „Suicide & Redemption“ (инструментална) 9:57
10. My Apocalypse“   5:01
Вк. траење:
74:42

Наводи[уреди | уреди извор]