Бастион: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 33 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.7.2+) (Робот: Додава ar:زاوية محصنة)
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{otheruses}}
[[Податотека:Markovi kuli-vodno.jpg|thumb|right|250px|Триаголен бастион (најлево) на тврдината [[Маркови Кули (Водно)|Маркови Кули]], [[Водно]], [[Скопје]]]]
* '''Рамен бастион''' - изграден во средина на ѕид или затворен двор, кога дворот е премногу голем за да се брани од бастионите на краевите.
* '''Засечен''' - има навнатрешен агол на шпицот. Се користеле кога без него, аголот би бил премногу остар.
* '''Составен бастион''' - кога двете страни на внатрешниот полигон[[многуаголник]] се прилично нееднакви, па при тоа и вдлабнатините се нееднакви.
* '''Правилен бастион''' - со пропорционални предници, крила и вдлабнатини.
* '''Деформиран''' или '''неправилен бастион''' - бастион кој нема еден од полувдлабнатините, со тоа што едната страна на внатрешниот полигонмногуаголник е прекратка.
* '''Полубастион''' - има само една предница и крило. За утврдување на аголот на некое место кој е преостар, шпицот се сече, и на него се доставаат полубастиони, кои прават засечени агли.
* '''Двоен бастион''' - каде врз рамниот дел на еден бастион има изградено друг повисоко, оставајќи 4 или 6 метри помеѓу парапетот на долниот и основата на горниот бастион.

Прегледник