Илјада деветстотини осумдесет и четврта: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Инфокутија за книга
| name = Илјада деветстотини осумдесет и четврта
| isbn = ISBN 0-452-28423-6
}}
'''Илјада деветстотини осумдесет и четврта''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Nineteen Eighty-Four''), насловена и како '''1984''' е [[роман]] напишан од [[Англија|англискиот]] писател [[Џорџ Орвел]], објавен во [[1949]]. Романот дава слика на замислената иднина и го опишува животот на [[Винстон Смит]], во хипотетичката иднина, во [[1984]] година. Станува збор за [[дистопија|дистописки]] роман, во кој се опишува светското уредување во иднината. Имено, дејството се одвива во денешна [[Англија]] (во книгата дел од [[Океанија]]) за време на диктатурата на „паријата“ на „[[Големиот брат]]“.<ref> [http://www.bbc.co.uk/arts/bigread/top100.shtml "BBC - Осврт кон делото"]. BBC. април 2003, Проверено на 19 октомври, 2012</ref>
 
Романот станал многу познат и некој изрази се користат во говорот дури и денес. На пример, познатиот израз „Големиот брат те гледа“ влече корени токму од овој роман.<ref> [http://www.modernlibrary.com/top-100/100-best-novels/ „100 Најдобри романи“]. Modern Library. Проверено на 19 октомври, 2012</ref>
 
== Наводи ==
 
== Надворешни врски ==
* {{IBList |type=book|id=57|name=1984 (роман)}}
* [http://1984comic.com/?q=node/413 Стрип верзија од ''1984'']
* [http://www.1984theopera.com/ ''1984:'' Опера]

Прегледник