Разлика помеѓу преработките на „Шпански Западни Инди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
с
|event_end = [[Договорот од Париз (1898)]]
|p1 = Нова Шпанија
|s1 = ОстровитеОстрови Беј
|s2 = Јамајка
|s3 = Кајмански островиОстрови
|s4 = Санто Доминго
|s5 = Тринидад
|deputy2 =
|year_deputy2 = 1898
|era = Шпанскашпанска колонизација
|currency = [[Шпански пезос]]
}}
 
'''Шпанска Западна Индија''' било своевремено името за [[Шпанија|Шпанските]] колонии на [[Карипските острови]], до кои стигнал [[Кристофер Колумбо]] на [[Откривање на Америка|своите патувања]] во потрага по западниот пат до Индија. Името „Западна Индија“ доаѓа токму поради тоа што Колумбо мислел дека пловејќи на запад стигнал до западниот брег на [[Индија]].
 
[[Категорија:Geography of the Caribbean]]

Прегледник