Разлика помеѓу преработките на „Обработливо земјиште“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Робот: Додава fa:زمین ویژه کشاورزی)
с
[[Податотека:040719 172 dorset marnhull2.jpg|мини|250px|Современото земјоделство користи големи обработливи [[поле (земјоделство)|полиња]] како ова во [[Дорсет]], [[Англија]].]]
 
Во [[географија]]та, '''обработливо земјиште''' или '''обработлива површина''' е [[земјоделство|земјоделски]] поим, кој значи [[земја (економија)|земја]] која е погодна за одледување на [[земјоделство|култури]] на неа. Поединечната одгледувана површина се нрекува '''нива'''.
 
Денес обработливото земјиште исчезнува со стапка од 100,.000 kmкм² годишно, започнувајќи од [[Среден век|Средниот век]] во [[Европа]] и [[Азија]].
 
Најплодниот дел од обработливото земјиште се наносите оставени од поплави на реки и од мориња. Во денешно време поплавите не се толкав создател на обработливо земјиште, главно заради потребата од контролата на поплавите потребна за интензивно земјоделство кое ги задоволува потребите на многубројното население во светот.

Прегледник