Роберт I (Франција): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
[проверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
 
== Поколение ==
Роберт бил двапати женет. Со својата прва жена, [[Елис]], имал две ќерки. Секоја омажена со моќни вазали на нивниот татко: [[Ема од Франција]] (894–935) за [[Рудолф, војвода од Бургундија]], и Хилдебранда (895–931) за [[Ербер II од Вермандоа]]. Од неговата втора жена, [[Беатрис од Вермандоа]], ќерка на [[Ербер I, гроф на Вермандоа|Ербер I од Вермандоа]], имал само еден син, [[Иго Велики]], кој подоцна бил ''dux Francorum'' и татко на кралот [[Иго Капет од Франција|Крал Иго Капет]], и меѓу другите ќерки кои можеби ги имал, имал и ќерка Ришилда.
 
==Наводи==
5.486

уредувања

Прегледник