Разлика помеѓу преработките на „Сулејман Рушити“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.135 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (Бот менува: менаџира -> управувува)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Infobox Officeholder
Сулејман Рушити , министер за образование и наука, е роден [[22 јануари]] [[1972]] година во [[Гостивар]]. Дипломирал режија на Факултетот за драмски уметности во [[Тирана]], во [[1997]] година. Од [[1998]]-[[2001]] е ангажиран како режисер во Македонска радиотелевизија, а во 2001 и 2002 година бил директор на Театарот на народностите во [[Скопје]].
|name = Сулејман Рушити
|honorific-suffix =
|image =
|imagesize = 200px
|office = [[Список на министри за образование и наука на Република Македонија|Министер за образование и наука]]
|president = [[Никола Груевски]]
|term_start = [[2006]]
|term_end = [[2008]]
|predecessor = [[Азис Положани]]
|successor =[[Перо Стојановски]]
|birth_date = {{роден на|22|јануари|1972}}
|birth_place = [[Гостивар]], [[Република Македонија]]
|death_date =
|death_place =
|nationality = [[Албанец]]
|party = [[ДПА]]
|alma_mater = Филозофски факултет
|profession =
|religion =
|spouse =
|website =
}}
 
Основач е и директор на театарот Алтернативе, Скопје во периодот од 1998-2002 година. Во [[2002]] година бил еден од основачите на културниот магазин Алтернатива, а во текот на 2002-2003 година е член на бордот на Про хелветиа. Посетувал повеќе обуки од областа на управување на институциите од културата во странски образовни институции. Рушити зборува [[англиски]], [[германски]], [[српски]] и [[италијански]] јазик.
 
'''Сулејман Рушити ''', министер за образование и наука, е роден [[22 јануари]] [[1972]] година во [[Гостивар]]. Дипломирал режија на Факултетот за драмски уметности во [[Тирана]], во [[1997]] година. Од [[1998]]-[[2001]] е ангажиран како режисер во Македонска радиотелевизија, а во 2001 и 2002 година бил директор на Театарот на народностите во [[Скопје]].
 
Основач е и директор на театарот Алтернативе, Скопје во периодот од 1998-2002 година. Во [[2002]] година бил еден од основачите на културниот магазин Алтернатива, а во текот на 2002-2003 година е член на бордот на Про хелветиа. Посетувал повеќе обуки од областа на управување на институциите од културата во странски образовни институции. Рушити зборува [[англиски]], [[германски]], [[српски]] и [[италијански]] јазик.
 
{{Македонија-политичар-никулец}}
 
{{DEFAULTSORT:Рушити}}
[[Категорија:Македонски политичари]]
[[Категорија:Македонски Албанци]]
[[Категорија:Состав на Владата на Република Македонија од 2006]]
[[Категорија:Министри за образование и наука на Република Македонија]]
 
[[sr:Сулејман Рушити]]

Прегледник