Разлика помеѓу преработките на „Јанаки Паскалев“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 628 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Инфокутија за личност |
име=Јанаки Паскалев |
}}
 
'''Јанаки Паскалев-Наки''' македонски револуционер, познатучесник сово прекаротмакедонското '''Наки''',и еодринското бугарскиреволуционерно револуционердвижење, деецчлен и раководител на [[ВМОРО|ВнатрешнатаМакедонска македонско-одринскареволуционерна организација|Македонската револуционерна организација]].
 
== Биографија ==
Паскалев е родев во [[Хрупишта]], [[Костур|Костурско]], во [[Османска империја|Османската империја]] (денес Аргос Орестико, Грција). Во текот на [[1877]] година неговото семејството се преселува во градот [[Ксанти]], [[Западна Тракија]]. Уште како млад зема учество во црковните борби против [[Цариградска патријаршија|Цариградската грчката патријаршија]].
 
Паскалев е родев во [[Хрупишта]], [[Костур|Костурско]], во [[Османска империја|Османската империја]] (денес Аргос Орестико, Грција). Во текот на [[1877]] година неговото семејството се преселува во градот [[Ксанти]], [[Западна Тракија]]. Уште како млад зема учество во црковните борби против [[Цариградска патријаршија|Цариградската грчката патријаршија]]. Станува член на [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]] во [[1899]] година. Јанаки Паскалев е еден од основачите на Револуционерниот комитет во [[Ксанти]] <ref>Караманджуков, Христо.
Станува член на ВМОРО во [[1899]] година. Јанаки Паскалев е еден од основателите на Револуционерниот комитет во [[Ксанти]]. Во [[1900]] година е избран за претседател на Ксантискиот околиски револуционерен комитет. Во [[1904]] година е уапсен и фрлен во затвор.
„Западнотракийските българи в своето култорно-историческо минало с особен поглед към тяхното политико-революционно движение“, София, 1934, стр. 143, 160, 162 - 163.</ref> . Во [[1900]] година е избран за претседател на Ксантискиот околиски револуционерен комитет. Во [[1904]] година е уапсен и фрлен во затвор. Умира на [[16 декември]] [[1933]] година во Ксанти <ref>[http://vmro.bg/modules.php?name=Encyclopedia&op=content&tid=173 Биографични данни от сайта на ВМРО]</ref>.
 
==Извор ==
Умира на [[16 декември]] [[1933]] година во Ксанти.
<references/>
 
{{Никулец за биографија}}
 
[[Категорија:Дејци на ВМОРО|Паскалев, Јанаки]]

Прегледник