Разлика помеѓу преработките на „Александар Василевич Александров“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
с (Бот: козметички промени)
[[Податотека:AAlexandrov.jpg|мини|десно|200п|Александров во воена униформа]]
[[Податотека:Loktionov Aleksandrov Dunajevskij Pokrass Moskvin.jpg|мини|десно|250п|Генералот [[Александар Локтионов|Локтионов]] со композиторите А.В. Александров, [[Исак Дунаевски|И.О. Дунаевски]], [[Димитриј Покрас|Д.И. Покрас]] и актерот [[Иван Москвин|И.М. Москвин]]]]
'''Александар Василевич Александров''' ([[рус.]] ''Александр Васильевич Александров''), ([[13 април]] [[1883]] &mdash; [[8 јули]] [[1946]]) е [[Русија|руски]] и [[СССР|советски]] композитор, основач на [[Ансамбл Александров|ансамблот „Александров“]] и автор на [[химна]]та на [[СССР]], а од 2001 г. и [[химна на Русија]] (со друг текст). Бил доктор на науки по уметност и предавал како редовен професор на [[Московски конзерваториум|Московскиот конзерваториум]]. Прогласен е за [[Народен уметник на СССР]] и лауреат на [[Сталинова награда|Сталиновата награда]].<ref>[http://ensemble-aleksandrova.ru/index.php?id=42 Ансамбл „Александров“: Биографија на А.В. Александров] {{ru}}</ref>
 
== Историја ==
Александров е роден на [[13 април]] во с. [[Плахино]], југоисточно од [[Москва]]. Како дете пеел толку добро што отишол во [[Санкт Петербург]] и станал хорист во [[Казанска катедрала (Санкт Петербург)|Казанската катедрала]]. Учел компонирање кај [[Николај Метнер]] во [[Санкт Петербург]] и во [[Москва]], каде во [[1918]] станал професор по музика.
 
Александров го основал [[Ансамбл Александров|ансамблот „Александров“]] и долги години бил негов раководител, и во тоа својство на [[Јосиф Сталин]]. Хорот доживеал успех на [[Светски саем (1937)|Светскиот саем во 1937]] во [[Париз]], а во 1942 Сталин побарал од Александров и [[текстописец]]от [[Сергеј Михалков]] да создадат нова [[химна на СССР]], која потоа била официјално усвоена на [[1 јануари]] [[1944]] г. Оваа химна била во употреба сè до распадот на СССР во 1991 г. Во декември [[2000]] г. било одлучено истата да стане и [[Химна на Русија|химна на Русија]], но со поинаков текст.
 
Александров ја искомпонирал музиката за славниот марш „[[Света војна (песна)|Света војна]]“.
* [[Сталинова награда]], I степен (1946), за концертна и изведувачка дејност
* [[Народен уметник на СССР]] (1937)<ref>Театральная энциклопедия. Гл. ред. С. С. Мокульский Том 1. М.: Советская энциклопедия, 1961 год</ref><ref>Музыкальная энциклопедия. Гл. ред. Ю. В. Келдыш. Том 1. М.: Советская энциклопедия, 1973 год</ref><ref>[http://www.hrono.ru/biograf/aleks_av.html Александар Василевич Александров] на hrono.ru {{ru}}</ref>
== Видете исто така ==
* [[Ансамбл Александров|Ансамбл „Александров“]]
* [[Борис Александрович Александров]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.geraldika.org/07_2008_05.htm Биографија на А.В. Александров од неговиот внук] {{ru}}
 
== Наводи ==
{{commonscat|Alexander Vasilyevich Alexandrov}}
{{reflist|2}}
 
{{DEFAULTSORT:Александров, Александар Василевич}}
 
[[Категорија:Руски композитори]]
[[Категорија:Советски композитори]]
[[ca:Aleksandr Aleksandrov]]
[[de:Alexander Wassiljewitsch Alexandrow]]
[[et:Aleksandr Vassiljevitš Aleksandrov]]
[[en:Alexander Vasilyevich Alexandrov]]
[[es:Aleksandr Aleksándrov]]
[[et:Aleksandr Vassiljevitš Aleksandrov]]
[[fi:Aleksandr Aleksandrov]]
[[fr:Alexandre Vassilievitch Aleksandrov]]
[[ko:알렉산드르 바실례비치 알렉산드로프]]
[[it:Aleksandr Vasil'evič Aleksandrov]]
[[he:אלכסנדר אלכסנדרוב]]
[[it:Aleksandr Vasil'evič Aleksandrov]]
[[ja:アレクサンドル・アレクサンドロフ]]
[[ko:알렉산드르 바실례비치 알렉산드로프]]
[[la:Alexander Alexandrov]]
[[nl:Aleksandr Aleksandrov]]
[[ja:アレクサンドル・アレクサンドロフ]]
[[pl:Aleksandr Wasiljewicz Aleksandrow]]
[[ru:Александров, Александр Васильевич]]
[[sl:Aleksander Vasiljevič Aleksandrov]]
[[fi:Aleksandr Aleksandrov]]
[[uk:Александров Олександр Васильович]]
[[war:Alexander Vasilyevich Alexandrov]]
941.847

уредувања

Прегледник