Софтбол на Летните олимписки игри 2004

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софтбол
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки софтболски стадион
Денови14 – 23 август 2004
Натпреварувачи120 од 8 земји
«20002008»

Софтбол на Летните олимписки игри 2004 година се одржал на Олимпискиот софтболски стадион во Олимпискиот комплекс Хелинико од 14 до 23 август во Атина, Грција. САД го освоиле златото, додека Австралија (АУС) го освоила среброто, а Јапонија (ЈПН) бронзата.

Тоа бил еден од трите спортови на Олимписките игри во Атина, кои биле наменети единствено за жени заедно со синхронизирано пливање и ритмичка гимнастика.

Осум екипи се натпреварувале за златниот медал на Летните олимписки игри.

Медалисти[уреди | уреди извор]

Злато Сребро Бронза
 САД (USA)

 Австралија (AUS)

 Јапонија (JPN)

Во еден од најдоминантните турнири во историјата на софтболот, тимот на Соединетите Американски Држави предводени од селекторот Мајк Кандреа го освоиле златниот медал совладувајќи ја Австралија со 5-1 во првенствениот натпревар на 23 август. Тоа било првпат во 9 натпревари противникот да постигне гол против тимот на САД.

Во текот на целиот турнир, тимот на САД ги надиграл своите противници и постигнал скор од 51-1. Тимот на САД го освоил златниот олимписки медал во софтбол трет пат по ред.

Сребрениот медал на Австралија е најдобар резултат во историјата на олимпискиот софтбол. Јапонија го освоила бронзениот медал откако ја победила Кина во полуфиналето, и загубила од Австралија во играта со бронзен медал.

Учесници[уреди | уреди извор]

Резултати[уреди | уреди извор]

Почнувајќи од 14 август, имало по четири прелиминарни игри секој ден до 20 август за вкупно 28 натпревари. Двата полуфинални натпревари се одиграле на 22 август, а подоцна тој ден се играл и натпреварот за третото место. Последната игра за златниот медал се одржила на 23 август во 16 часот по месно време.

Пласман[уреди | уреди извор]

Екипа Нат. Поб. Пор. ДГ ПГ Поени
САД 7 7 0 41 0 1.000
Австралија 7 6 1 22 14 0.857
Јапонија 7 4 3 17 8 0.571
Кина 7 3 4 15 20 0.429
Канада 7 3 4 6 14 0.429
Кинески Тајпеј 7 2 5 3 13 0.286
Грција 7 2 5 6 24 0.286
Италија 7 1 6 8 24 0.143

Прелиминарен круг[уреди | уреди извор]

14 август[уреди | уреди извор]

Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
Австралија 0 1 0 2 1 0 0 4 7 0
Јапонија 2 0 0 0 0 0 0 2 0 2
WP: Тања Хардинг (1-0)   LP: Јукико Ено (0-1)
Home runs:
AUS: Н. Тиктуме во 4-т, 1 RBI
JPN: никој
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
Италија 0 0 0 0 0 - - 0 3 2
САД 1 3 0 0 3 - - 7 11 0
WP: Џени Финч (1-0)   LP: Лесли Малерич (0-1)

Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
Кинески Тајпеј 0 0 0 0 0 0 0 0 4 1
Канада 0 0 0 2 0 0 X 2 5 0
WP: Ларурен Бај (1-0)   LP: Ву Чија-Јен (0-1)
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
Грција 0 0 0 0 0 0 0 0 2 6
Кина 0 1 1 0 3 0 X 5 5 1
WP: Lu Wei (1-0)   LP: Sarah Farnworth (0-1)

15 август[уреди | уреди извор]

Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
Кинески Тајпеј 0 0 0 0 0 0 0 0 2 4
Јапонија 1 4 0 0 1 0 X 6 13 0
WP: Сакаи Хироко (1-0)   LP: Лин Су-Хуа (0-1)
Home runs:
TPE: Н. Титкуме во 4-т, 1 RBI
JPN: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
Италија 0 6 0 0 0 0 1 7 9 3
Кина 0 0 0 0 5 0 0 5 5 1
WP: Џенифер Спедијачи (1-0)   LP: Ли Ки (0-1)

Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
Австралија 0 0 0 0 0 - - 0 1 0
САД 2 0 0 8 X - - 10 9 2
WP: Лиза Фернандес (1-0)   LP: Брук Билкинс (0-1)
Home runs:
AUS: Стејси Нувеман, 3 RBI
USA: None
Team 1 2 3 4 5 6 7 R H E
Канада 0 0 0 0 0 0 0 0 3 4
Грција 0 1 0 0 1 0 X 2 3 0
WP: Sarah Farnworth (1-1)   LP: Kaila Holtz (0-1)

16 август[уреди | уреди извор]

09:30 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of the People's Republic of China.svg Кина 0 0 0 0 0 4 0 4 4 0
Flag of Canada.svg Канада 0 0 0 0 0 0 0 0 4 2
никој

12:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 8 Р. Х. Е.
Flag of the United States.svgСАД 0 0 0 0 0 0 0 3 3 3 0
Flag of Japan.svg Јапонија 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 3

17:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Italy.svg Италија 0 0 0 0 1 0 0 1 6 0
Flag of Greece.svg Грција 2 0 0 0 0 0 X 2 5 3
Ш : Сара Фарнворт (2-1) Л : Сузан Булијаарело (0-1)

19:30 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Тајван 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Flag of Australia.svgАвстралија 0 0 0 1 0 0 X 1 4 0
Ш : Ву Чија-Јен (0-2) Л : Тања Хардинг (2-0)

17 август[уреди | уреди извор]

09:30 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of the People's Republic of China.svg Кина 0 0 0 0 0 0 0 0 1 1
Flag of the United States.svg САД 2 1 0 0 1 0 X 4 5 1

12:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 8 Р. Х. Е.
Flag of Canada.svg Канада 0 0 0 0 0 0 0 1 1 1 2
Flag of Japan.svgЈапонија 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 1

17:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svgТајван 0 0 0 0 0 0 2 2 3 1
Flag of Greece.svg Грција 0 0 0 1 0 0 X 0 5 1

19:30 часот

Тим 1 2 3 4 5 Р. Х. Е.
Flag of Australia.svg</img> Австралија 2 2 2 0 2 8 10 1
Flag of Italy.svg</img> Италија 0 0 0 0 0 0 2 1
Крај на играта со Run Ahead Rule

18 август[уреди | уреди извор]

09:30 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Italy.svg Италија 0 0 0 0 0 0 0 0 5 1
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svgТајван 0 0 0 1 0 0 X 1 4 0

12:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 8 Р. Х. Е.
Flag of Australia.svgАвстралија 0 0 0 0 0 0 0 5 5 4 0
Flag of the People's Republic of China.svg Кина 0 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2

17:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 Р. Х. Е.
Flag of Canada.svg Канада 0 0 0 0 0 0 1 1
Flag of the United States.svg САД 1 2 1 2 1 7 11 1
Натпреварот завршил со правило „Пред трчање“

19:30 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Japan.svg 0 3 1 0 0 0 2 6 12 1
Flag of Greece.svg 0 0 0 0 0 0 X 0 2 3

19 август[уреди | уреди извор]

09:30 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Тајван 0 0 0 0 0 0 0 0 1 2
Flag of the People's Republic of China.svg< Кина 0 0 0 0 1 0 X 1 4 0

12:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 Р. Х. Е.
Flag of Greece.svgГрција 0 0 0 0 0 0 1 1
Flag of the United States.svg САД 0 0 1 3 3 7 9 0
Натпреварот завршил со правило „Пред трчање“

17:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Italy.svg Италија 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
Flag of Japan.svg Јапонија 0 0 1 0 0 0 0 1 8 1

19:30 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Australia.svg Австралија 0 1 0 0 0 0 0 1 4 0
Flag of Canada.svg Канада 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0

20 август[уреди | уреди извор]

09:30 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Italy.svg Италија 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0
Flag of Canada.svg Канада 0 0 0 1 0 0 X 1 1 1

12:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Chinese Taipei for Olympic games.svg Тајван 0 0 0 0 0 0 0 0 4 2
Flag of the United States.svg САД 0 0 0 1 1 1 X 3 8 1

17:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Greece.svg Грција 2 0 0 0 0 0 0 2 4 2
Flag of Australia.svg Австралија 0 0 1 2 0 0 X 3 7 1

19:30 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of the People's Republic of China.svg Кина 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0
Flag of Japan.svgЈапонија 0 0 0 0 1 1 X 2 8 0

** Совршена игра

Круг за медал[уреди | уреди извор]

Полуфиналниот натпревар помеѓу екипите со рангирање број 3 и број 4 (Јапонија и Кина) е елиминациска игра, а поразениот е во аут. Победникот се соочува со губитникот на другото полуфинале во играта со бронзен медал подоцна во неделата вечер. Поразениот од играта со бронзен медал го добил бронзениот медал. Победникот од таа игра се соочува со победникот од Австралија vs. Полуфинале на САД во играта со златен медал, со победникот во таа игра да добие злато, а поразениот да добие сребро.Предлошка:PagePlayoffBracket

Полуфинале[уреди | уреди извор]

22 август 9:30 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 8 Р. Х. Е.
Flag of Japan.svgЈапонија 0 0 0 0 0 0 0 1 1 6 0
Flag of the People's Republic of China.svg Кина 0 0 0 0 0 0 0 0 0 3 4

22 август 12:20

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Australia.svgАвстралија 0 0 0 0 0 0 0 0 3 0
Flag of the United States.svgСАД 0 0 0 1 3 1 x 5 8 0

Бронзен медал[уреди | уреди извор]

22 август 17:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Australia.svg Австралија 0 0 0 0 3 0 0 3 4 0
Flag of Japan.svgЈапонија 0 0 0 0 0 0 0 0 3 1

Златен медал[уреди | уреди извор]

23 август 16:00 часот

Тим 1 2 3 4 5 6 7 Р. Х. Е.
Flag of Australia.svgАвстралија 0 0 0 0 0 1 0 1 4 1
Flag of the United States.svg САД 3 0 2 0 0 0 x 5 9 0

Надворешни врски[уреди | уреди извор]