Солон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Оваа биста за која се смета дека го претставува Солон (Национален Музеј, Неапол) е технички пософистицирана од сè што е изработено во времето на Солон.

Солон (грчки: Σόλων, околу 638 п.н.е. - 558 п.н.е.) бил атински државник, законодавник и лирски поет. Најмногу е запаметен по неговите настојувања да воведе законски ред против политичкото, економското и моралното опаѓање во древна Атина. Иако неговите реформи не останале долг период, сепак Солон е познат како основополо`ник на атинскиата демократија.[1][2][3][4]


Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Wikiquote-logo.svg
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Stanton, G.R. Athenian Politics c800-500BC: A Sourcebook, Routledge, London (1990), p. 76.
  2. Andrews, A. Greek Society (Penguin 1967) 197
  3. E. Harris, A New Solution to the Riddle of the Seisachtheia, in 'The Development of the Polis in Archaic Greece', eds. L.Mitchell and P.Rhodes (Routledge 1997) 103
  4. Aristotle Politics 1273b 35-1274a 21.