Симон Слуга

Од Википедија — слободната енциклопедија
Симон Слуга
Лични податоци
Полно име Симон Слуга
Роден на 17 март 1993(1993-03-17)(30 г.)
Роден во Пореч, Хрватска
Држава Хрватска Хрватска
Висина &100000000000001910000001,91 м
Позиција голман
Клупски податоци
Сегашен клуб Лудогорец Лудогорец
Број 12
Младинска кариера
Риека Риека
Јувентус Јувентус
Верона Верона
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2013- Риека Риека 31 (0)
2013-2014Поморац Поморац 31 (0)
2014-2015Локомотива Локомотива 26 (0)
2015-2016Специја Специја 0 (0)
2019-2022 Лутон Таун Лутон Таун 91 (0)
2022- Лудогорец Лудогорец 0 (0)
Репрезентација
2009 Хрватска Хрватска 17 5 (0)
2011 Хрватска Хрватска 18 2 (0)
2011-2012 Хрватска Хрватска 19 9 (0)
2012-2013 Хрватска Хрватска 20 8 (0)
2012-2014 Хрватска Хрватска 21 3 (0)
2019- Хрватска Хрватска 3 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари, според податок од 6 јануари 2011
‡ Настапи и голови за репрезентација, според податок од 17 ноември 2010

Симон Слуга (роден во Пореч, 17 март 1993) — хрватски фудбалер, голман на Лудогорец и на хрватската репрезентација.