Серанови

Од Википедија — слободната енциклопедија


Серанови
(Los Serrano)

Фамилјата Серанови
Продуцент: Даниел Есија - Алекс Пиња
Улоги: Антонио Ресинес
Хесус Бониља
Антонио Молеро
Наталија Санчес
Фран Переа
Вероника Санчес
Виктор Елијас
Хорге Хурадо
Алехо Саурас
Гоизалде Нуњес
Александра Хименес
Пепа Аноирте
Јаиди Мичел
Наталија Вербеке
Хулиа Гутиерес Каба
Хавиер Гутиерес
Дафне Фернандес
Мичел Гурфи
Лидиа Бош
Пабло Пујол
Музика: 1 и 1 се 7 (шп:1 más 1 son 7)
Жанр: Семејна комедија
Премиера: Телесинко (Telesinko)
Времетраење: 80 минути
Земја:  Шпанија
Јазик: Шпански јазик
Епизоди: 147
Сезони: 8
Почеток на снимање: 22 април 2003
Крај на снимање: 17 јули 2008
Официјално веб-место

Серанови (Los Serrano) е шпанска телевизиска серија, во која се прикажуваат случките на семејството Серано и нивните пријатели. Се снимаше од 2003, па сè до 2008. Серијата постигна голем успех во сите земји во кои се прикажуваше. Насловна нумера „1 и 1 се 7“ (шп:1 más 1 son 7; Uno más uno son siete) ја отпеа Фран Переа, кој во серијата го глуми Маркос. Заблагодарувајќи се на успешноста на серијата Фран стана музичка ѕвезда во Шпанија. Во 2005 се создаде и нова музичка група Санта Хуста Клан (шп:Santa Justa Klan или SJK) која ја сочинуваа млади глумци од серијата. SJK постигна голем успех помеѓу младите. Главните улоги во оваа серија ги играат Антонио Ресинес, Хесус Бониља и Антонио Молеро, а неодамнешната главна глумица Белен Руеда, ја напушти серијата во 2007 година. Телесинко на 22 мај 2008 го откажа емитувањето на серијата поради значајниот пад на гледаност во Шпанија. Последните седум епизоди од осмата сезона според продуцентот ќе бидат “ полни со емоции, као што му доликува на крајот “. Овие епизоди ќе почнат во Шпанија да се гледаат од 5 јуни 2008. Се покажа дека на бившите Југословенски простори оваа серија е меѓу најгледаните серии за 2008

Список на епизоди[уреди | уреди извор]

Прва сезона е[уреди | уреди извор]

Број Име Гледачи Рејтинг
1 Ya s'han casao (Ќе се венчаат) 4.286.000 26,1%
2 Un padre perfecto (Совршен татко) 4.519.000 27,2%
3 Siempre nos quedará París (Секогаш нам ни останува ПАриз) 4.640.000 26,0%
4 El Atlético de Santa Justa F.C. (Ф.К. Атлетико од Санта Хуста) 4.368.000 26,4%
5 Me gusta cuando callas (Ми се допаѓа кога молчиш) 5.089.000 31,2%
6 Cien maneras de cocinar la trucha (Сто начини да припремиш пастрмка) 5.154.000 31,7%
7 No me llames iluso (Ти месметаш за фантазер?) 5.364.000 32,8%
8 La noche del loro (Кучја ноќ) 4.937.000 31,0%
9 Superdotado (Супернадарен) 5.475.000 35,5%
10 El Rey y yo (Кралот и јас) 4.872.000 34,9%
11 Una noche en Mogambo (Ноќ во Могамбу) 4.797.000 33,6%
12 Benny, Tonny y Marky (Бени, Тони и Марки) 4.459.000 34,0%
13 La guerra de los Martínez (Војна на Мартинезови) 4.889.000 36,0%

Втора Сезона[уреди | уреди извор]

Број Име Гледачи Рејтинг
14 Bienvenido, tío Francisco (Добродојде, чичко Франциско) 6.370.000 36,0%
15 Enhorabuena por el programa (Секоја чест за програмата) 6.270.000 35,4%
16 El quinto sentido (Петто сетило) 6.139.000 36,8%
17 Trigo limpio (Чист како солза) 6.901.000 40,5%
18 Santiago vuelve a la escuela (Сантјаго се враќа во уцилиште) 6.809.000 39,5%
19 Donde hay jamón hay ilusión (Каде има шунка, има и сонови) 6.341.000 35,5%
20 Sodoma y Gomera (Содома и Гомора) 7.243.000 39,3%
21 La mirada del tigre (Поглед на тигарот) 7.634.000 41,9%
22 Eva al desnudo (Гола Ева) 7.237.000 39,1%
23 El rey de espadas (Крал на ножевите) 7.345.000 39,7%
24 Casado y monógamo (Оженен и моногамен) 6.992.000 38,9%
25 Solo puede quedar uno (Може да остане само еден) 7.145.000 40,0%
26 Natalie (Натали) 7.649.000 42,1%

Трета сезона[уреди | уреди извор]

Број Име Гледачи Рејтинг
27 El carnaval veneciano (Венецијански карневал) 7.603.000 42,1%
28 Los toros de Santa Justa (Биковите од Санта Хуста) 7.630.000 41,9%
29 Ser o no ser... taladrador (Да се биде или не... дупчач) 6.637.000 36,4%
30 Yo confieso (Јас признавам) 7.291.000 42,7%
31 El otro lado de la acera (Од другата страна на тротоарот) 8.175.000 44,5%
32 Los puentes de Burundi (Мостовите на Бурунди) 8.191.000 43,3%
33 La Jamoneta (Шункомобил) 5.824.000 31,8%
34 El uso del matrimonio (Брачни должности) 6.955.000 37,1%
35 Corazón partío (Скршено срце) 7.522.000 38,2%
36 Recuerdos de Segovia (Сувенири од сеговија) 6.251.000 32,1%
37 El ciruelo (Сливово дрво) 6.365.000 32,7%
38 La vuelta al cole (Враќање на училиште) 6.443.000 35,4%
39 Nunca subestimes el poder de un ñu (Никогаш не ја потценувај моќта на едно гну) 6.619.000 36,1%
40 Un año selvático (Дива година) 6.268.000 36,1%
41 La bicha (Болештина) 6.350.000 36,6%
42 Spanish mazapan (Шпански марципан) 6.364.000 36,6%
43 Descubriendo a Marta (Разоткривањето на Марта) 4.940.000 35,1%
44 Don Quijote de Santa Justa (Дон Кихот од Санта Хуста) 5.965.000 38,0%
45 El fluido básico (Телесна течност) 6.713.000 42,6%

Четврта сезонa[уреди | уреди извор]

Број Име Гледачи Рејтинг
46 Santiago Gigoló (Сантјаго жиголо) 6.416.000 32,8%
47 Ni media ni guarra (Ни таму ни ваму) 5.594.000 29,1%
48 El Conde du Mamarrach (Гроф Мамлаз) 5.772.000 29,0%
49 Desde Londres con amor (Од лондон со љубов) 5.738.000 28,8%
50 Ante la duda... (Под сумња...) 5.498.000 27,0%
51 La donante de órganos (Дарител на органи) 5.903.000 29,7%
52 El lecho mancillado (Извалкана постелата) 5.910.000 30,9%
53 La culpa es yo (Јас сум виновен) 5.893.000 30,8%
54 Apechugueision (Понеси) 4.979.000 25,6%
55 En ocasiones veo Fitis (Понекогаш го гледам Фити) 5.758.000 30,7%
56 Lobestoris (Љубовни приказни) 6.098.000 38,2%
57 Hay una rosquilla para ti (Има една крофна за тебе) 7.306.000 40,9%
58 No apto para cardíacos (Не е прикалдно со болесник од срцето) 6.029.000 31,6%
59 Yo azuzo (Јас поттикнуваш) 5.457.000 28,7%
60 Antes muerta que chinchilla (Подобро мртва отколку чинчила) 5.683.000 29,6%
61 El hombre que susurraba a las frutitas (Човек кој собира овошје) 6.152.000 34,0%
62 Yo reconozco (Јас препознавам) 6.823.000 37,4%
63 ¿Quién me pone la pierna encima? (Кој ми подметна нога?) 5.725.000 30,7%
64 Million Dollar Grogui (Милион долари Гроги) 5.931.000 32,2%
65 Una proposición indecente (Непристојна понуда) 4.888.000 25,6%
66 Usufructus (Узусфруктус) 5.629.000 30,8%
67 El reverso tenebroso (Темна страна) 4.742.000 25,8%
68 De Santa Justa a Bilbao (Од Санта Хуста во Билбао) 5.334.000 30,3%
69 Yo de Alcarria y tú de California (Јас од Алкарија, ти од Калифорнија) 4.742.000 27,9%
70 Mainfroinlain (Мајнфројнлајн) 4.578.000 28,2%
71 Gato negro, casorio blanco (Црна мачка, бела свадба) 5.270.000 36,7%

Петта сезона[уреди | уреди извор]

Број Име Гледачи Рејтинг
72 ¿Quién puede matar a un cerdo? (Кој може да заколи свиња?) 5.692.000 30,6%
73 La maldición de las Capdevila (Проклетството на Капдевиља) 5.351.000 29,3%
74 El blues del matrimonio (Мојот брак е блuz) 5.570.000 30,5%
75 La pertinaz sequía (Продлжена суша) 4.909.000 25,6%
76 Gibraltar español (Гибралтар е Шпански) 4.913.000 26,3%
77 Cuando padre sonríe (Кога се смее татко) 4.903.000 25,2%
78 El reparto de Africa (Поделбата на Африка) 4.380.000 22,6%
79 El armario empotrado (Бетонски ормар) 4.610.000 25,2%
80 La alegría de la huerta (Среќата на градината) 4.638.000 24,7%
81 Como una ola (Како бран) 4.127.000 22,0%
82 Las de Caín (Каиново масло) 5.011.000 27,2%
83 Ay, Candela (Ех, Кандела) 5.056.000 28,0%
84 El toro por los cuernos (Фати го бикот за рогови) 5.235.000 30,6%
85 Soy nenuco (Јас сум евнух) 5.477.000 31,5%
86 Qué mal está Occidente (Западот пропадна) 5.252.000 30,5%
87 ¿Tú te crees que la policía es tonta? (Ти мислиш дека полицијата е глупа?) 4.821.000 27,7%
88 Un pez llamado Fructu (Рибата наречена Фрукту) 3.937.000 24,0%
89 La culpa fue del centollo (Раковите се криви) 4.027.000 23,9%
90 El primer Serrano universitario (Првиот факултетџија од Серано) 3.846.000 22,6%
91 Tracatrá, suspensos y cintas de vídeo (Суспензија и видео трака) 4.176.000 24,1%
92 ¿Tú te afeitas, Guille? (Дали се бричиш, Гиље?) 3.866.000 22,6%
93 Pero, ¿quién mató a padre? (Кој го уби татко?) 4.205.000 25,9%
94 La llamada de la selva (Повикот на природата) 3.902.000 24,7%
95 El síntoma de Estocolmo (Стокхолмски синдром) 3.821.000 24,5%
96 ¡Será por dinero! (Изгледа е заради парите) 3.424.000 24,2%
97 La jauría del hortelano (Мене тревата ми е секогаш позелена) 3.729.000 25,1%

Шеста сезона[уреди | уреди извор]

Број Име Гледачи Рејтинг
98 La pasión según Fructuoso (Копнеж по Фруктуосо) 5.149.000 27,2%
99 Aquí huele a perro (Овде удира песот) 4.739.000 24,4%
100 Los puentes de la Alcarria (Мостови од округот Алкарија) 4.695.000 24,9%
101 El talonario de Aquiles (Ахилова плата) 4.452.000 22,5%
102 Il bambino della strada (Il bambino della strada) 4.704.000 24,3%
103 Amar es transigir (Љубовта е привремен договор) 4.178.000 21,3%
104 Los tres cerditos (Три прасиња) 4.035.000 21,2%
105 Paseando a Miss Emilia (Возеќи ја госпоѓа Емилија) 3.926.000 21,9%
106 El declive del Imperio Serrano (Пад на империјата Серано) 4.155.000 24,1%
107 Las fases del amor (Љубовна фаза) 5.183.000 28,6%
108 El rastrillo zen (Зен грубијанот) 5.103.000 28,6%
109 El jamon maltés (Малтешка шунка) 4.422.000 24,7%
110 El padrino IV (Кум IV) 3.990.000 21,8%
111 Donde dijo digo, digo Diego (Ако реков, не пресеков) 3.946.000 23,3%
112 Soy Koala (Јас сум коала) 4.172.000 23,2%
113 Ese olor tan característico (Тој мирис е така карактеристичен) 4.638.000 26,0%
114 Charol de leopardo (Леопардова кожа) 3.985.000 24,7%
115 Breve historia de la filosofía (Кратка историја на филозофијата) 3.264.000 18,9%
116 Algo pasa con Celia (Нешто се случува со Селиа) 4.065.000 22,4%
117 Un año de soledad (Година на осаменоста) 4.110.000 23,7%
118 La sombra de Candelaria es alargada (Сенката на Кандела е долга) 4.143.000 23,8%
119 La penitencia va por detras (Кривицата е на другата страна) 4.210.000 24,0%
120 La mano amiga (Пријателска рака) 3.982.000 22,8%
121 Siempre positivo, nunca negativo (Секогаш позитивен, никога негативен) 3.781.000 22,1%
122 La parabola del hijo profugo (Парабола од избеганиот син) 4.163.000 24,4%
123 Dos mujeres y un Serrano (Две жени и еден Серано) 3.917.000 23,5%
124 Última llamada para Diego Serrano (Последниот повик на Диего Серано) 4.116.000 26,3%

Седма сезона[уреди | уреди извор]

Број Име Гледачи Рејтинг
125 No sin mi hijo (Не без мојот син) 4.027.000 23,0%
126 La intimidad es una puerta cerrada (Интимност, тоа е затворена врата) 4.580.000 26,9%
127 Sorpresa, sorpresa (Изненадување, изненадување) 3.687.000 20,4%
128 Mientras hay resquemor hay esperanza (Додека има огорченост, има и надеж) 3.200.000 16,3%
129 Cuando el amor llega así de esta manera (Кога љубовта така ќе наиде) 3.389.000 18,7%
130 Intima fémina (Женската интимност) 3.142.000 17,5%
131 Mayormente, lo que sube, baja (Све што ќе ставам, во главно мора да падне) 3.381.000 18,6%
132 Encontronazos y desencuentros (Сретнување и разнежување) 3.108.000 17,8%
133 El camino recto de Santa Justa (Прав пат од Санта Хуста) 3.443.000 19,7%
134 ¡Pero por qué no te callas! (Но зошто не замолчиш?!) 3.231.000 17,7%
135 Matar a un ruiseñor (Да убиеш славеј) 3.713.000 20,0%
136 Papá cumple 50 años (Тато прави 50 години) 3.145.000 21,7%
137 La procesión va por dentro (Процесијата се одвива од внатре) 3.096.000 18,0%
138 El síndrome Sarkozy (Саркозиев синдром) 2.895.000 18,3%
139 Al evitamiento por el alejamiento ( Избегнување, после оддалечување ) 3.069.000 18,0%
140 Los padres de ella (Нејзините родители) 3.308.000 18,9%

Осма сезона[уреди | уреди извор]

Број Име Гледачи Рејтинг
141 Bienvenido al mundo Serrano (Добре дојде во светот Серано) 3.774.000 21,4%
142 La parienta, la cuñada, la suegra y Diego ( Роднина, јатрва, свекрва и Диего ) 3.630.000 21,0%
143 Tigurón V ( Tigurón V ) 3.383.000 21,6%
144 La carta de Pandora (Писмото на Пандора) 3.191.000 19,0%
145 Venta pa' mi casa Fiti ( Се продaва мојата куќа Фити ) 2.955.000 19,9%
146 Divorcio a la Serrana ( Разводот на Серано ) 3.276.000 23,8%
147 Desmontando a Diego ( Деконструкцијата на Диего ) 3.580.000 25,6%