Прејди на содржината

Сава Бохињка

Координати: 46°20′39″N 14°09′19″E / 46.3442° СГШ; 14.1553° ИГД / 46.3442; 14.1553
Од Википедија — слободната енциклопедија
Сава Бохињка
Местоположба
CountryСловенија
Физички особености
Устие 
 • место
Сава
 • координати
46°20′39″N 14°09′19″E / 46.3442° СГШ; 14.1553° ИГД / 46.3442; 14.1553
Должина41 км [1]
Големина на сливот388 км2 [1]
Особености на сливот
ТечениеСава→ ДунавЦрно Море

Сава Бохињка ― водотек на реката Сава во северозападна Словенија. Таа е долга 41 км,[1] и е еден од изворите на реката Сава во Радовљица, а другата е реката Сава Долинка долга 45 км.

Течение[уреди | уреди извор]

Водопадите Савица со двата потока создавајќи ја буквата А.

Сава Бохињка извира под Карпа Комарча на кота од 805 м од извори што ги напојува Долината на Триглавските Езера. Додека не стигне до Бохињското Езеро, реката е позната како Савица („мала Сава“) и се одликува со 60 м високи Водопади Савица (словенечки: slap Savica) на неговиот извор.[2] Потоа тече низ клисурата Уканц, каде што се наоѓа 3 мегаватната електрана Савица, пред да се излее во Бохињското Езеро, каде што се создава мала делта. Тече од Бохињското Езеро како Сава Бохињка преку Бохињска Бистрица, Бохињска Бела и близу до Бледското Езеро, пред да се сретне со Сава Долинка кај Радовљица.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Rivers, longer than 25 km, and their catchment areas, Statistical Office of the Republic of Slovenia
  2. Baedeker, Karl (1879) "Terglou: The Valley of the Wocheiner Save" The Eastern Alps: Including the Bavarian Highlands, the Tyrol, Salzkammergut, Styria, and Carinthia (4th ed.) Dulau and Co., London, p. 353, OCLC 4018143

Надворешни врск[уреди | уреди извор]