Бохињско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бохињско Езеро
ПодрачјеОпштина Бохињ, Национален парк Триглав
Координати46°16′N 13°48′E / 46.267° СГШ; 13.800° ИГД / 46.267; 13.800Координати: 46°16′N 13°48′E / 46.267° СГШ; 13.800° ИГД / 46.267; 13.800
ВидГлацијално езеро
Главни приливиСавица
Главни истециСава Бохињка
Слив&10000000000000107000000107 км2
Сливни земјиСловенија
Најг. должина4.350 км
Најг. ширина1 км
Површина&100000000000000330000003,3 км2
Прос. длабочина30 м
Најг. длабочина45 м
Зафатнина99,700,000 км3
Проточност0.3 to 0.5 години[1]
Надм. височина526 м
Наводи[1]

Бохињско Езеро (словенечки: Bohinjsko jezero, германски: Wocheiner See) ― глацијално езеро кое е најголемо трајно езеро во Словенија со површина од 318 хектари.[2][notes 1] Се наоѓа во бохињската долина на Јулиските Алпи, во северозападниот регион Горењска и дел од Националниот парк Триглав.

Географија[уреди | уреди извор]

Езерото.

Бохињското Езеро е долго 4,2 км и е 1 км на неговата максимална ширина.[3] Тоа е глацијално езеро со брана морена. Најголемиот од потоците што се влеваат во езерото, Савица („мала Сава“),[4] се полни од Црно Езеро (словенечки: Črno jezero), најниското езеро во Долината на Триглавските Езера. Излевањето на источниот крај е потокот Језерница кој се спојува со Мостница за да ја образуваСава Бохињка, која пак станува поголема Сава река на вливот во Сава Долинка. Како што веќе откри Белтазар Аке во 18 век, многу повеќе вода го напуштила Бохињското Езеро отколку што влегува во него, што се објаснува со подземните извори на вода.

Чистите води се живеалиште на речна пастрмка, Lota lota, клен, пиор и Salvelinus alpinus, осум рода на мекотели, како и од бројни видови алги. Тоа е популарно одредиште за патници за пливање и други водени спортови. На брегот е поставена статуа на легендарната дивокоза наречена Златорог, чија приказна била овековечена од поетот Рудолф Баумбах.

Забелешки[уреди | уреди извор]

  1. Церкничкото Езеро, кое е повремено езеро, е поголемо од Бохињското Езеро за време на сезоната на поплави, но изчезнува целосно за време на сушните сезони.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Lake Bohinj in Alpine lakes. Survey between land and water PDF (52.1 MB), стр. 43
  2. Hlad, Branka; Skoberne, Peter, уред. (2001). „Characteristics of Biological and Landscape Diversity in Slovenia“. Biological and Landscape Diversity in Slovenia: An Overview (PDF). Љубљана: Environmental Agency of the Republic of Slovenia, Ministry of the Environment and Spatial Planning. стр. 13. ISBN 961-6324-17-9. Архивирано од изворникот (PDF) на 25 ноември 2012.
  3. Royal Geographical Society (1856) "Wocheiner-See" A Gazetteer of the World: or, Dictionary of geographical knowledge, compiled from the most recent authorities, and forming a complete body of modern geography -- physical, political, statistical, historical, and ethnographical A. Fullarton, Edinburgh, Scotland, p. 529, OCLC 20348227; note that Lake Bohinj was formerly known in English by its German name Wocheiner See, or sometimes Lake Wochein.
  4. Baedeker, Karl (1879) "Terglou: The Valley of the Wocheiner Save" The Eastern Alps: Including the Bavarian Highlands, the Tyrol, Salzkammergut, Styria, and Carinthia (4th ed.) Dulau and Co., London, стр. 353, OCLC 4018143

Надворешни врски[уреди | уреди извор]