Руанда-Урунди

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руанда-Урунди
Мандат на Друштво на народите

1922 – 1962
 

Знаме Грб
Местоположба на Руанда-Урунди
Руанда-Урунди (темно-зелено) во рамките на Белгиската колонијална империја (светло-зелено), 1935.
Главен град Усумбура
Јазици француски, холандски (официјални)
руандски
Вероисповед Римокатолицизам
Протестантство, Ислам и други
Државно уредување Мандат на Друштво на народите
Историја
 -  Белгиска инвазија април 1916
 -  Основање на мандатот 20 July 1922
 -  Административно споена со Белгиски Конго август 1925
 -  Руандска револуција 1959–62
 -  Независност 1 јули 1962
Валута Конгоански франк (1916–60)
Руандско-урундски франк (1960–62)
Денес во  Бурунди
 Руанда

Руанда-Урунди — територија во регионот на Африканските Големи езера, некогаш дел од Германска Источна Африка, која била управувана од Белгија помеѓу 1916 и 1962 година. Територијата била окупирана од страна на Белгијците за време на Првата светска војна, и под нејзина окупација била во периодот од 1916 до 1922 година. По 1922 година територијата паднала под мандат на Лигата на народите, и истиот завршил во 1945 година кога била основана ООН. По завршувањето на мандатот, во 1962 година биле основани две независни држави: Руанда и Бурунди.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]