Буџумбура

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Буџумбура
Bujumbura
Центар на Буџумбура.
Центар на Буџумбура.
Координати: 3°23′ ЈГШ 29°22′ ИГД / 
Држава  Бурунди
Покраина Буџумбура Маири
Површина
 • Вкупна 86,54 km2 (3,341 sq mi)
Надм. вис. 774 m (2,539 ft)
Население (1990)
 • Вкупно 235.440
 • Густина 2.720,6/km2 (70,460/sq mi)
Часовен појас CAT (UTC+2)
 • Лете (DST) нема (UTC+2)
Мреж. место Официјално мрежно место

Буџумбура (рунди: Bujumbura) е главниот град на африканската држава Бурунди. Буџумбура е главно пристаниште во државата, а воедно и главен трговски центар. Во градот се одвива трговија со кафе, волна и кожа и останати стоки. Буџумбура се наоѓа на североисточниот брег на езерото Тангањика.

Галерија[уреди | уреди извор]

Клима[уреди | уреди извор]

Климатски податоци за Буџумбира
Месец Јан Фев Мар Апр Мај Јун Јул Авг Сеп Окт Ное Дек Годишно
Највисока забележана °C (°F) 34
(93)
32
(90)
32
(90)
31
(88)
31
(88)
31
(88)
31
(88)
33
(91)
33
(91)
33
(91)
33
(91)
34
(93)
34
(93)
Прос. висока °C (°F) 28
(82)
28
(82)
28
(82)
28
(82)
28
(82)
29
(84)
29
(84)
30
(86)
31
(88)
30
(86)
28
(82)
28
(82)
29
(84)
Сред. дневна °C (°F) 23.9
(75)
23.9
(75)
23.9
(75)
23.9
(75)
23.8
(74.8)
23.6
(74.5)
23.3
(73.9)
24.3
(75.7)
25.2
(77.4)
25.1
(77.2)
23.7
(74.7)
23.9
(75)
24.04
(75.27)
Прос. ниска °C (°F) 19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
18
(64)
17
(63)
18
(64)
19
(66)
20
(68)
19
(66)
19
(66)
19
(66)
Најниска забележана °C (°F) 14
(57)
15
(59)
14
(57)
15
(59)
16
(61)
13
(55)
11
(52)
13
(55)
14
(57)
14
(57)
15
(59)
16
(61)
11
(52)
Прос. врнежи мм (ин) 94
(3.7)
109
(4.29)
121
(4.76)
125
(4.92)
57
(2.24)
11
(0.43)
5
(0.2)
11
(0.43)
37
(1.46)
64
(2.52)
100
(3.94)
114
(4.49)
796
(31.34)
Прос. бр. дождливи денови 15 14 17 18 10 3 1 2 8 12 19 19 138
Прос. релативна влажност (%) 79 79 81 82 78 67 62 55 59 65 75 78 71.7
Сред. бр. сончеви часови дневно 5 6 5 5 6 8 8 8 7 6 5 5 6.2
Извор бр. 1: BBC Weather [1]
Извор бр. 2: Climatemps (дожливи денови, влажност),[2][3] Climate-Data.org (сред. дневна температура),[4] Weather2Travel (sunshine)[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Average Conditions Bujumbura, Burundi“. BBC Weather. http://www.bbc.co.uk/weather/425378. посет. 2 септември 2009 г. 
  2. „Climate of Burundi, Burundi Average Weather“. Climatemps. http://www.burundi.climatemps.com/. посет. 28 јули 2014 г. 
  3. „Relative Humidity in Burundi, Burundi“. Climatemps. http://www.burundi.climatemps.com/humidity.php. посет. 28 јули 2014 г. 
  4. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Climate-Data.org.
  5. „Bujumbura Climate and Weather Averages, Burundi“. Weather2Travel. http://www.weather2travel.com/climate-guides/burundi/bujumbura.php. посет. 28 јули 2014 г. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]