Прејди на содржината

Рој Блек (пејач)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Рој Блек

Герхард Хелерих (25 јануари 1943 - 9 октомври 1991), професионално познат како Рој Блек, бил германски пејач и глумец, кој се појавил во неколку музички комедии и глумел во телевизиската серија „Ајн Шлос ам Вертерзее“ од 1989 година.

Животопис[уреди | уреди извор]

Роден во Бобинген, Баварија Швабија, Германија, Блек учел во гимназијата во Аугсбург и на 20 годишна возраст ја основал рок групата „Рој Блек и неговите канони“. Неговото сценско име потекло од неговата црна коса и неговиот идол, Рој Орбисон. Починал кога имал 48 години поради срцева слабост. Издигнат е мал споменик на негово име во Велден ам Вортерзее, Австрија.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]