Ростушка Река

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Ростушка Река
Викиекспедиција Река 50.jpg
Течението на реката
Други имињаДуф Дол
Слив
Главен изворКрчин
1.540 м
УстиеРадика
670 м
41°36′19.6″N 20°36′29.9″E / 41.605444° N; 20.608306° E / 41.605444; 20.608306Координати: 41°36′19.6″N 20°36′29.9″E / 41.605444° N; 20.608306° E / 41.605444; 20.608306
Вис. разлика870 м
ТечениеРадикаЦрн ДримЈадранско Море
Сливна повр.9,9 км2

Ростушка Река или Дуф Долрека во Западна Македонија и десна притока на Радика.[1]

Течение[уреди | уреди извор]

Реката е образувана од два помали водотеци на планината Крчин, познати како Голема и Мала Река. Изворот на Голема Река е на надморска височина од 1.540 м.[2] По течението на реката е сместен Дуфскиот Водопад, по што таа поминува низ кањон, а потоа поминува низ селото Ростуше и конечно се влева во реката Радика од нејзината десна страна.

Хидрографија[уреди | уреди извор]

Вкупната површина на речниот слив на Ростушка Река изнесува 9,9 км2.[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 62. ISBN 978-9989-2117-6-8.
  2. 2,0 2,1 „Риболовна основа за риболовна вода „Акумулација Маврово" за период 2017-2022“ (PDF). Скопје: Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство. Посетено на 23 август 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]