Росица (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Росица
Местоположба
ДржаваБугарија
Физички особености
Устие 
 • место
Јантра
 • координати
43°14′46″ N; 25°42′28″ E / 43.2461° СГШ; 25.7077° ИГД / 43.2461; 25.7077Координати: 43°14′46″ N; 25°42′28″ E / 43.2461° СГШ; 25.7077° ИГД / 43.2461; 25.7077
Должина148.5 kм (487,000 ст)[1]
Големина на сливот2,260 km2 (870 ми)[1]
Особености на сливот
ТечениеЈантра→ ДунавЦрно Море

Росицарека во средишна северна Бугарија, левата и најважната притока на Јантра. Таа е 148,5 км долга и има слив од 2,260 км2. Нејзиното античко име и било Лигин(ус).[2]

Реката го има својот извор на средишна Стара Планина помеѓу преминот Шипка на исток и врвот Ботев на запад и тече кон север до Севлиево, по што постепено се врти исток-североисток сè додека не се влее во Јантра. Има брана на реката околу 10-15 км по Севлиево, браната „Александар Стамболиски“.

Важна притока е Видима, која се влева во Росица кај Севлиево. Други притоки вклучуваат Негојчевица, Кравенишка Река, Бјала Река и Багарештица од лево, како и Малобухалштица, Зелениковец и Маришница од десно.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Statistical Yearbook 2017, Национален статистички институт (Бугарија), стр. 17
  2. The Assyrian and Babylonian Empires and other States of the Near East, from the Eighth to the Sixth Centuries B.C. The Cambridge Ancient History, Cambridge University Press, ISBN 0521850738, I. E. S. Edwards, Cambridge University Press, 1992, ISBN 0521227178, стр. 889.