Прејди на содржината

Роналдо Вебстер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Роналдо Вебстер
Роналдо Вебстер како играч на Брегалница 2008
Лични податоци
Полно име Роналдо Ромарио Вебстер
Роден на 4 јули 2001(2001-07-04)(22 г.)
Роден во Кингстон, Јамајка
Висина 1.88 м
Позиција Среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Брегалница 2008
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2017-2018 Рено
2018-2023 Кавалир
2023- Брегалница 2008
Репрезентација
2022 Јамајка 1 (0)
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Роналдо Вебстер (изворно: Ronaldo Webster; Кингстон, 4 јули 2001) ― јамајски фудбалер кој игра како играч од средниот ред за Брегалница 2008.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Во јули 2023 година, за сезоната 2023/24, Вебстер потпишал за прволигашот Брегалница 2008.[1][2]

Статистика[уреди | уреди извор]

Клуб Држава Година Натпревари Голови
Рено Јамајка 2017-2018 3 0
Кавалир Јамајка 2018-2023 74 11

Со косите броеви се неажурираната статистика

Репрезентативна кариера[уреди | уреди извор]

Тој дебитирал за репрезентацијата на Јамајка на пријателскиот натпревар против Катар, кој завршил нерешено 1-1 по голот на Калид Мунеер за Катар и Журдејн Флечер за Јамајка.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Брегалница се засили и со Роналдо Вебстер од Јамајка“. ekipa.mk. 21 јули 2023. Архивирано од изворникот 2023-07-21. Посетено на 23 август 2023.
  2. Златко Јуруковски (21 јули 2023). „Роналдо Ромарио од Јамајка е новото засилување на Брегалница“. sportmanija.mk. Архивирано од изворникот 2023-08-23. Посетено на 23 август 2023.
  3. „Catar 1-1 Jamaica“ (англиски). Eu-Football. 26 август 2022. Посетено на 23 август 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]