Ромео Сантос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ромео Сантос
Животописни податоци
Родено имеЕнтони Сантос
Роден(а)21 јули 1981(1981-07-21)(42 г.)
ПотеклоЊујорк (град), САД
ЖанровиБачата, Поп латино
ЗанимањаПејач, текстописец
ИнструментиВокали
Период на активност1994–
СоработнициAventura
Мреж. местоromeosantosonline.com

Ентони Сантос (роден на 21 јули 1981 година), познат по неговото уметничко име Ромео Сантос, е американски пејач-текстописец, музички продуцент и актер. Тој е поранешен член на бачата бендот Aventura. Во 2002 година, песната Obsesión достигна број еден во Италија 16 последователни недели. По објавувањето на неколку албуми со Aventura, групата тргна по својот пат. Оттогаш, Ромео започна кариера како солист кој за шест години роди седум песни кои беа број еден на топ-листата Hot Latin Songs и десет на топ-листата Tropical Songs.

Биографија[уреди | уреди извор]

Неговата мајка е Порториканка, а татко му е Доминиканец. Тој компонира и изведува песни на англо-американски и шпански.

Во средината на 1990-тите, заедно со неговиот братучед Хенри и двајца пријатели, тој формираше бенд наречен Лос Тинелерс (се однесува на изговорот на англосаксонскиот збор, тинејџери, што значи тинејџери). Во доцните 1990-ти, Лос Тинелерс беше преименуван во Aventura.

Во април 2011 година, Ромео објави дека ќе ја напушти групата Aventura за да продолжи соло кариера. На 9 мај 2011 година, Ромео го издаде својот прв сингл Tu, од неговиот деби албум Формула, Лет I.

Во 2013 година, Ромео го издаде синглот Propuesta Indecente, кој сè уште е негов најголем соло хит. Неговиот деби албум „Formula, Vol 2“ беше издаден на 25 февруари 2014 година. Албумот содржи соработки со Дрејк, Ники Минаж, Марк Ентони, Карлос Сантана и Тего Калдерон, а има специјалниот гостин Кевин Харт. Formula Vol.2 стана најпродаваниот латино албум во првата половина.

Ромео ги компонираше речиси сите песни на Aventura и компонираше и/или изведуваше хитови за уметници како што се Wisin y Yandel (Noche de Sexo), Талиа (Не, не, не), Хектор Акоста „El Torito“ (Eu voy) и Ентони Сантос (Матаме).

Во 2015 година, тој се појави како командант во филмот Брзи и бесни 7.

Во 2017 година тој го откри синглот Héroe Favorito вклучен во неговиот трет албум „Golden“, објавен во јули 2017 година. Албумот ги истакнува соработките со Хуан Луис Гуера, Озуна, Џеси Рејз, Ники Џем, Деди Јенки и Хулио Иглесијас.

Во 2019 година, Utopia објави албум со најголемите имиња во бачата: Ел Шавал од Бачата, Френк Рејес, Раулин Родригез, Елвис Мартинез, Кико Родригез, Теодоро Рејес, Џо Верас, Фереира Закаријас, Луис Варгас, Мончи и Александра ( дуото реформирање за приликата), Ентони Сантос и неговата прва група Aventura која ја реформирал за таа прилика.

Дискографија[уреди | уреди извор]