Obsesión

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Obsesión“
Obsesion.jpeg
Сингл од Aventura
од албумот We Broke the Rules
Страна Б "Cuándo volverás"
Издаден 14 Август, 2002
Формат ЦД Сингл, ЦД Макси, радио
Снимен 2001-2002
Жанр Бачата
Должина 4:12
Издавачка куќа Premium Latin Music
Композитор Антони Сантос
Продуцент Френклин Ромеро
Хронологија на синглови на Aventura
"Todavía Me Amas"
(2002)
"Obsesión"
(2002)
"Mi Niña Cambió"
(2002)

Obsesión е песна на доминиканско-американски бачатски бенд Aventura со Џуди Сантос како женски вокал. Беше вклучена на нивниот албум од 2002 година, We Broke the Rules, а направена е и англиска верзија за истиот албум. Песната постигна огромен успех во многу земји, соборувајќи многу меѓународни топ листи. Во Франција, песната го држеше слотот број еден на French Singles Chart's за седум недели, а заклучно со август 2014 година, тој беше 19-ти најпродаван сингл на 21 век во Франција, со продадени 565.000 единици.[1] Радио ремикс на песната беше додадена во специјалното издание во 2004 година „Love & Hate“, кое беше објавено исклучиво во Италија.

Во 2004 година, песната беше опфатена со 3rd Wish во кој се појавува Бејби Беш и продукција од Митман. Оваа верзија беше помалку успешна од првичната верзија, но сепак достигна број седум во Швајцарија, број пет во Германија, број два во Австрија и број 12 во Франција.[2]

Табели и позиции[уреди | уреди извор]

Табела (2002–2005) Највисока
позиција
Австрија (Ö3 Austria Top 75)[3] 1
Белгија (Ultratop 50 Фландрија)[4] 1
Белгија (Ultratop 40 Валонија)[5] 2
Czech Republic (IFPI)[6] 20
Europe (Eurochart Hot 100)[7] 1
Франција (SNEP)[8] 1
Германија (Media Control AG)[9] 1
Унгарија (Rádiós Top 40)[10] 4
Италија (FIMI)[11] 1
Холандија (Холандски Топ 40)[12] 6
Холандија (Мега Сингл Топ 100)[13] 4
Romania (Romanian Top 100)[14] 2
Шпанија (PROMUSICAE)[15] 4
Шведска (Sverigetopplistan)[16] 12
Швајцарија (Media Control AG)[17] 1
САД Latin Tropical Airplay (Билборд)[18] 32

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Top 100 des singles les plus vendus du millénaire en France, épisode 9 (20-11)“. Chartsinfrance, PureCharts. September 6, 2014. Посетено на March 17, 2015.
 2. „Austriancharts.at – 3rd Wish feat. Baby Bash – Obsesión (si es amor)“ (германски). Ö3 Austria Top 40. Посетено на September 21, 2019.
 3. "Aventura – Obsesión Austriancharts.at" (in German). Ö3 Austria Top 40. Hung Medien.
 4. "Ultratop.be – Aventura – Obsesión" (на холандски). Ultratop 50. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch.
 5. "Ultratop.be – Aventura – Obsesión" (на француски). Ultratop 40. Ultratop & Hung Medien / hitparade.ch.
 6. „Oficiální Česká Hitparáda – Pro týden 8/2005“ (чешки). IFPI ČR. Архивирано од изворникот на March 6, 2005. Посетено на January 12, 2020.
 7. „Hits of the World – Eurocharts“ (PDF). Billboard. том 116 no. 38. September 18, 2004. стр. 53. Посетено на March 30, 2020.
 8. "Lescharts.com – Aventura – Obsesión" (на француски). Les classement single. Hung Medien.
 9. "Die ganze Musik im Internet: Charts, News, Neuerscheinungen, Tickets, Genres, Genresuche, Genrelexikon, Künstler-Suche, Musik-Suche, Track-Suche, Ticket-Suche - musicline.de" (на германски). Media Control Charts. PhonoNet GmbH. Retrieved May 28, 2019.
 10. "Archívum – Slágerlisták – MAHASZ – Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége" (на унгарски). Rádiós Top 40 játszási lista. Magyar Hanglemezkiadók Szövetsége.
 11. "Italiancharts.com – Aventura – Obsesión". Top Digital Download. Hung Medien.
 12. "Nederlandse Top 40 – week 5, 2004" (на холански). Dutch Top 40 Stichting Nederlandse Top 40. Retrieved September 21, 2019.
 13. "Dutchcharts.nl – Aventura – Obsesión" (на холандски). Mega Single Top 100. Hung Medien / hitparade.ch. Retrieved September 21, 2019.
 14. „Arhiva romanian top 100 – Editia 9, saptamina 1.03 – 7.03, 2004“ (романски). Romanian Top 100. Архивирано од изворникот на February 20, 2005. Посетено на May 14, 2020.
 15. "Spanishcharts.com – Aventura – Obsesión" Canciones Top 50. Hung Medien.
 16. "Swedishcharts.com – Aventura – Obsesión". Singles Top 60. Hung Medien.
 17. "Aventura – Obsesión swisscharts.com". Swiss Singles Chart. Hung Medien.
 18. ERROR: Billboard chart was invoked without providing an artist id. Artist id is a mandatory field for this call."Aventura Album & Song Chart History" Billboard Latin Tropical Airplay for Aventura. Prometheus Global Media.