Aventura (Бенд)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Aventura
Животописни податоци
ПотеклоБронкс, Њујорк, САД
ЖанровиБачата, Музика тропски, Поп латино
Период на активност1994–2011, 2016, 2019-денес
ИздавачиPremium Latin, Sony Music Latin
Мреж. местоaventuraworldwide.com
Членови
Ентони „Ромео“ Сантос
Лени Сантос
Хенри Сантос
Макс Сантос
Поранешни членови
Џуди Сантос

Aventura беше американска музичка група бачата.[1] Групата е формирана во 1994 година во Бронкс, Њујорк. Основачи беа Ентони „Ромео“ Сантос, Лени Сантос, Макс Сантос и Хенри Сантос,[1] сите од нив семејство (братучеди и браќа и сестри) и самоук. Aventura го официјализираше своето деби во 1999 година, во надеж дека ќе ги преобличи моделите на традиционалната доминиканска бачата. Тие започнаа од основата на традиционалната бачата и ја спојуваа со модерни ритми, како што се хип-хоп или Ритам и блуз.[1] Во 2002 година, песната Obsesión остана на првото место во Италија 16 последователни недели, а во Латинска Америка и во различни европски и американски земји беше во првите 10 повеќе од 90 последователни дена. После неколку години планирање на привремено одвојување од групата, Лени и Макс создаваат друга Aventura група.[2] Во април 2011 година, Ентони и Хенри потпишаа одделни договори за да ја започнат својата соло кариера.[3] На 1 декември 2015 година тие најавија турнеја во текот на февруари 2016 година.[4]

Членови[уреди | уреди извор]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми во студио[уреди | уреди извор]

Албуми во живо[уреди | уреди извор]

компилации[уреди | уреди извор]

  • 14+14 (2011)
  • Grandes Exitos (2012)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Предлошка:Ref-web
  2. Предлошка:Ref-publicació
  3. Предлошка:Ref-publicació
  4. Предлошка:Ref-publicació