Рингебу

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ringebu
'
Општина
Грб на RingebuЛого на Ringebu
Innlandet во
Норвешка
Ringebu во Innlandet
Ringebu во Innlandet
ЗемјаНорвешка
ОкугInnlandet
ОколијаGudbrandsdal
СедиштеRingebu
Управа
 • Градоначалник (2011)Erik Odlo (Sp)
Површина
 • Вкупна1.248 км2 (482 ми2)
 • Земјишна1.221 км2 (471 ми2)
Ранг78. во земјата
Население (2004)
 • Вкупно4.611
 • Ранг209. во земјата
 • Густина4/км2 (10/ми2)
 • Промена (10 год.)−8,2 %
ДемонимRingbygging[1]
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
ISO 3166NO-3439
Служб. јазичен обликNeutral
Мреж. местоringebu.kommune.no
Податоци: Цент. стат. биро

Рингебу (норвешки : Ringebu) е општина во округот Оплан во Норвешка. Административен центар на општината е селото Валебру. Општината Рингебу била основана на 1 јануари 1838 година. Областа Солија била одвоена од општина Рингебу за самата да стане општина во 1864 година.

Општи информации[уреди | уреди извор]

Грбот на општината е од поново време (1992). На него се претставени три портокалови пламени на црвена позадина. Тие ги претставуваат трите долини и трите парохии Рингебу, Фаванг и Венабигд. Огнот бил избран да ја претставува потребата на човештвото за топлина и светлина.[2]

Малцинско население (прва и втора генерација) во Рингебу по земја на потекло од 2017 година [3]
Предок Број
 Полска 109
 Холандија 41
 Литванија 38
 Латвија 38
 Сирија 29

Во општината во 2007 година живееле 4532 луѓе, а нејзината површина изнесува 1247,53 km², идентификацискиот геокод е 0520.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Navn på steder og personer: Innbyggjarnamn“. Språkrådet. Посетено на 2015-12-01.
  2. „Kommunevåpenet“ (норвешки). Ringebu kommune. Архивирано од изворникот на February 28, 2006. Посетено на 2009-01-04.
  3. „Immigrants and Norwegian-born to immigrant parents, by immigration category, country background and percentages of the population“ (англиски). ssb.no. Архивирано од изворникот на 2 July 2015. Посетено на 29 June 2015.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]