Прејди на содржината

Оплан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Местоположбата на олругот Оплан во Норвешка
Грбот на округот Оплан

Оплан (норвешки: Oppland) — поранешен округ во средишниот дел на Норвешка. Административен центар бил Лилехамер. Бројот на населението во Оплан според пописот извршен во 2007 година изнесувал 183.690 жители а површината 25.192 км2}.

Името го добил од норвешкиот збор Upplönd, што значи горна земја, како што биле означувани внатрешните делови на земјата.

Грбот потекнува од 1989 година и на него се наоѓа цветот Pulsatilla vernalis.