Прејди на содржината

Религии и религија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Религии и религија — политички тракт од Виктор Иго во 1880 година, кој поддржувал вербата во Бога, но ја напаѓал организираната религија.

Библиографија[уреди | уреди извор]

  • Religions et religion, известување од Жан-Клод Физен, целосни дела на Виктор Иго - Поезија III, Роберт Лафон, Париз, 1985 година.