Прејди на содржината

Дела и зборови

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дела и зборови
„По прогонството“ (Depuis l’exil), насловната страница од 1870-1885 година
АвторВиктор Иго
Изворен насловActes et Paroles
ЗемјаФранција
ЈазикФранцуски
ИздавачJ Hetzel
Издадена
1880-1926

Дела и зборови (француски јазик: Actes et Paroles) - збирка на политички искази на Виктор Иго од 1841 до 1876 година. Ги содржи неговите говори, главно непроменети, и запис за неговата политичка кариера.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Оваа збирка на текстови била објавена по враќањето во Франција на Иго, кој заминал во егзил по државниот удар на Наполеон III од 2 декември 1851 година. Поделен е во три тома:[2]

  • „Пред прогонството“, 1841-1851 (Avant l'exil)
  • „За време на прогонството“, 1852-1870 (Pendant l'exil)
  • „По прогонството“, 1870-1876 (Depuis l'exil)

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Graham Robb (1999), Victor Hugo, W.W. Norton & Company, стр. 499–, ISBN 978-0-393-31899-9
  2. John Pringle Nichol (1893), Victor Hugo: A Sketch of His Life and Work, S. Sonnenschein, стр. 144

Надворешни врски[уреди | уреди извор]