Прејди на содржината

Песни од самрак

Од Википедија — слободната енциклопедија

Песни од самрак е збирка на песни од Виктор Иго објавена во 1835.

Во ова збирка, Иго изразил тмурна состојба на душата, дилеми, неверба во општествените состојби, извиците на надеж се наспроти двоумењето, скепсата, љубовта преплетена со тага и жал, ведрината со меланхолија, разочараност и едвај видлива радост, поезија на чудна внатрешна борба и резигнација.[1], [2]

Наводи[уреди | уреди извор]