Прејди на содржината

Бурграви

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сценографија на Шарл-Антоан Камбо и Уманите Рене Филастр за вториот чин во премиерната изведба на „Буграви“

Бурграви (француски: Les Burgraves) — историска претстава на Виктор Иго, за првпат изведена од театарот „Француска комедија“ на 7 март 1843 година.[1][2] Дејството се случува по должината на Рајна и го карактеризира враќањето на императорот Барбароса. Претставата пропаднала комерцијално и била последната од драмите на Иго направени во неговиот живот.[3] Таа била предмет на оркестарска увертира од композиторот Гијом Лекје во 1890 година.

Претставата тематски се поврзува со иговата „Рајна“, есеистичка книга за Рајна; и двајцата беа овдахновени од патувањето покрај реката што Иго го направил со Жулиет Друе.[4] „Буграви“ била објавена со предговор што укажува на тоа дека нејзиниот приказ на обединета Германија е дел од една поголема визија за обединета Европа во која Франција ќе игра средишна улога.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Robb, Graham (1999). Victor Hugo: A Biography. New York: W. W. Norton. стр. 231. ISBN 0-393-31899-0.
  2. Frey, John Andrew (1999). A Victor Hugo Encyclopedia. Westport, Connecticut: Greenwood Press. стр. 42. ISBN 0-313-29896-3.
  3. Frey, John Andrew (1999). A Victor Hugo Encyclopedia. Westport, Connecticut: Greenwood Press. стр. 41. ISBN 0-313-29896-3.
  4. Affron, Charles (1971). A Stage For Poets: Studies in the Theatre of Hugo and Musset. Princeton, New Jersey: Princeton University Press. стр. 66. ISBN 0691062013.
  5. Metzidakis, Angelo (1994–1995). „Victor Hugo and the Idea of the United States of Europe“. Nineteenth-Century French Studies. 23 (1/2): 72–84. Посетено на 5 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]