Прејди на содржината

Региони во Намибија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Региони во Намибија
Категоријаунитарна држава
МестоНамибија
Број14
Населенија71,233 (Омахеке) – 342,141 (Комас)
Површини8,650 km2 (3,339 ми) (Ошана) – 161,510 km2 (62,361 ми) (Карас)
Управарегионална влада, Влада на Намибија
ПодединициАдминистративни единици

Регионите во Намибија се првостепените административни единици на државата. До 2013 државата имала 13 региони, но во август 2013 година поранешниот регион Каванго бил поделен на два, со што бројката се искачила на 14. Секој регион е поделен на административна единица (округ).[1]

Региони[уреди | уреди извор]

# регион адм. центар население (попис 2011)[2] површина (км²)[3] густина на население
(лица/км²)
1 Кунене Опуво 86,856 115,260 0.8
2 Омусати Оутапи 243,166 26,551 9.1
3 Ошана Ошакати 176,674 8,647 20
4 Охангвена Енхана 245,446 10,706 22
5 Ошикото Омутхија 181,973 38,685 4.7
6 Западно Каванго Нкуренкуру 107,905 23,166 4.7
7 Источно Каванго Рунду 115,447 25,576 4.5
8 Замбези Катима Мулило 90,596 14,785 6.1
9 Еронго Свакопмунд 150,809 63,539 2.4
10 Очозондјупа Очиваронго 143,903 105,460 1.4
11 Омахеке Гобабис 71,233 84,981 0.8
12 Комас Виндхук 342,141 36,964 9.2
13 Хардап Мариентал 79,507 109,781 0.7
14 Карас Кетмансхоп 77,421 161,514 0.5

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Immanuel, Shinovene (12 April 2012). „Caprivi is no more“. The Namibian. Архивирано од изворникот на 2013-10-14. Посетено на 2020-07-29.
  2. Namibia at GeoHive Архивирано на 22 мај 2012 г.
  3. „Namibia's Population by Region“. Election Watch. Institute for Public Policy Research (1): 3. 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]