Замбези (регион)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Замбези
Zambezi
регион
Местоположба на Замбези во Намибија
Местоположба на Замбези во Намибија
ДржаваНамибија
СедиштеКатима Мулило
Управа
 • ГувернерЛоренс Сампофу[1] (НОЈА)
Површина[2]
 • Вкупна14,785 км2 (5,709 ми2)
Население (2011)[3]
 • Вкупно90,596
 • Густина6,1/км2 (16/ми2)
Јазици
 • солозиски89.6%
 • овамбоански1.1%
 • англиски1.6%
 • африкаанс0.4%[4]
 • намански1.2%
 • друго3.9%
Часовен појасCAT (UTC+2)
ISO 3166NA-CA
Ранг11
Единици6
Градови1
Адм. центарКатима Мулило
ИЧР (2017)0.628[5]
medium · 8th
Мреж. местоarc.org.na/home.php?pn=caprivi council

Замбези е еден од 14-те административни региони на Намибија. Регионот се наоѓа во североисточниот дел на Намибија и скоро се совпаѓа со Капривскиот појас. Административен центар на регионот е Катима Мулило. Името потекнува од реката Замбези. До 2013 година името на регионот бил „Каприви“.[1]

Преименување[уреди | уреди извор]

Во август 2013 година, по препорака на владина комисија, регионот Каприви требало да се преименува во регион Замбези во обид да се избришат колонијални административни имиња.[6]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е составен од осум единици:

Географија[уреди | уреди извор]

Регионот се наоѓа во тропска област, со високи температури и врнежи во периодот од декември до март. Ова е највлажен регион во Намибија. Областа е составена од мочурливи предели, рамнини и долини.

Покрај реката Замбези, во регионот се наоѓаат и реките Куандо и Квандо, кои пак ја формираат границата со Боцвата. Најголем град/ населено место во регионот е Катима Мулило, но има и голем дел на села кои гравитираат околу градот.

Демографија[уреди | уреди извор]

Во регионот живеат над 90.000 жители,[2] или 4 проценти од населението на Намибија. Голем дел од населението се занимаваат со земјоделство и сточарство. Невработеноста во регионот е 28.0%.[7] Регионот има 102 училишта со вкупно 39,808 ученици.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „President announces governors“. The Namibian. 10 April 2015.
  2. 2,0 2,1 „Namibia's Population by Region“. Election Watch. Institute for Public Policy Research (1): 3. 2013.
  3. „Zambezi 2011 Census Regional Profile“ (PDF). Statistics Namibia. Посетено на 10 April 2020.
  4. „Table 4.2.2 Urban population by Census years (2001 and 2011)“ (PDF). Namibia 2011 – Population and Housing Census Main Report. Namibia Statistics Agency. стр. 39. Посетено на 24 August 2016.
  5. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.
  6. Nakale, Albertina (9 August 2013). „President divides Kavango into two“. New Era. via allafrica.com. Архивирано од изворникот на 21 December 2015.
  7. Duddy, Jo Maré (11 April 2013). „Unemployment rate still alarmingly high“. The Namibian.
  8. Miyanicwe, Clemans; Kahiurika, Ndanki (27 November 2013). „School counsellors overstretched“. The Namibian. стр. 1.

Координати: 17°30′S 24°16′E / 17.500° ЈГШ; 24.267° ИГД / -17.500; 24.267