Хардап

Координати: 24°37′S 17°57′E / 24.617° ЈГШ; 17.950° ИГД / -24.617; 17.950
Од Википедија — слободната енциклопедија
Хардап
Hardap Region
регион
Местоположба на Хардап на картата на Намибија
Местоположба на Хардап на картата на Намибија
ДржаваНамибија
Адм. центарМариентал
Управа
 • ГувернерСаломон Април[1]
Површина[2]
 • Вкупна109,781 км2 (42,387 ми2)
Население (2011)[3]
 • Вкупно79,507
 • Густина0,72/км2 (1,9/ми2)
Час. појасCAT (UTC+2)
ИЧР (2017)0.665[4]
medium · 5th

Хардап (Hardap) е еден од четиринаесетте региони во Намибија. Административен центар на регионот е Мариентал. Во регионот се наоѓа вештачкото езеро Хардап.

Географија[уреди | уреди извор]

Регионот се наоѓа во централниот дел на Намибија, и се протега од Атлантскиот Океан па сè до границата со Боцвана и ЈАР. На северозапад се граничи со Еронго, на север со Комас, североисточно со Омахеке и јужно со Карас.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е составен од осум административни единици:

Инфраструктура[уреди | уреди извор]

Хардап има 55 училишта со околу 21.886 ученици. Регионот има добра инфраструктура со добро развиена патна мрежа.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Goodbye“. Namibian Sun. 10 April 2020. стр. 1.
  2. „Namibia's Population by Region“. Election Watch. Institute for Public Policy Research (1): 3. 2013.
  3. „Hardap 2011 Census Regional Profile“ (PDF). Statistics Namibia. Посетено на 10 April 2020.[мртва врска]
  4. „Sub-national HDI - Area Database - Global Data Lab“. hdi.globaldatalab.org (англиски). Посетено на 2018-09-13.
  5. Miyanicwe, Clemans; Kahiurika, Ndanki (27 November 2013). „School counsellors overstretched“. The Namibian. стр. 1.

Литература[уреди | уреди извор]

  • National Planning Commission (Namibia) (2007). Hardap Regional Poverty Profile: based on village-level participatory poverty assessments in Hardap Region, Namibia: October 2005-February 2006. Windhoek, Namibia: Office of the President. OCLC 475404251.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

24°37′S 17°57′E / 24.617° ЈГШ; 17.950° ИГД / -24.617; 17.950