Прејди на содржината

Источно Каванго

Координати: 18°20′S 20°35′E / 18.333° ЈГШ; 20.583° ИГД / -18.333; 20.583
Од Википедија — слободната енциклопедија
Источно Каванго
Kavango East
регион
Источно Каванго на картата на Намибија
Источно Каванго на картата на Намибија
ДржаваНамибија
СедиштеРунду
Управа
 • ГувернерБонифациј Вакудумо[1] (СВАПО)
Час. појасUTC+2

Источно Каванго (Kavango East) е еден од четиринасетте региони во Намибија. Административен центар на регионот е Рунду. Овој регион е создаден во 2013 година, кога се поделил поранешниот регион Каванго на два дела: Источно Каванго и Западно Каванго.

Географија[уреди | уреди извор]

Како и Западно Каванго, така и овој регион е доста повлажен за разлика од останатите региони во Намибија со пообилни врнежи во теков на годината. Поради тоа, регионот има потенцијал за развој на земјоделството и стопанисувањето со шуми.

Во рамките на регионот влегува во состав и западната половина на појасот Каприви (остатокот е во склоп на регионот Замбези). На север Источно Каванго граничи со Ангола, на југ и јуозапад со Боцвана. На исток граничи со регионот Замбези, на југозапад со Очозондјупа и на запад со Западно Каванго.

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Регионот е поделен на шест административни единици:[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Goodbye“. Namibian Sun. 10 April 2020. стр. 1.
  2. Haufiku, Mathias (22 August 2013). „Kavango awaits second governor“. New Era. Архивирано од изворникот на 31 August 2013. Посетено на 27 August 2013.
  3. Nakale, Albertina (9 August 2013). „President divides Kavango into two“. New Era. allafrica.com. Архивирано од изворникот на 22 October 2014. Посетено на 16 August 2013.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

18°20′S 20°35′E / 18.333° ЈГШ; 20.583° ИГД / -18.333; 20.583