Прејди на содржината

Рајт

Координати: 51°10′N 6°27′E / 51.167° СГШ; 6.450° ИГД / 51.167; 6.450
Од Википедија — слободната енциклопедија
Грбот на Рајт
Рајтскиот дворец

Рајт (герм. Rheydt) — реон во германскиот град Менхенгладбах во западниот дел на сојузната покраина Северна Рајна-Вестфалија. Местото имало статус на независен град сè до 1918 г. и повторно од 1933 г. до 1975 по отцепувањето од Менхенгладбах по барање на Јозеф Гебелс.

По спојувањето со Менхенгладбах главната железничка станица си го задржала својот назив, па со тоа Менхенгладбах е единствениот град во германија со две станици со име „Хауптпанхоф“ (Главна станица).

Во местото се наоѓа Рајтскиот дворец, еден од најдобро зачуваните дворци од периодот на ренесансата.

Занимливости[уреди | уреди извор]

Рајт е родно место на Јозеф Гебелс, Министер за народна просвета и пропаганда на фашистичка Германија

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Ризница Податотеки поврзани со Рајт на Ризницата
  • Wikisource Chisholm, Hugh, уред. (1911). „Rheydt“ . Encyclopædia Britannica (11. изд.). Cambridge University Press.

51°10′N 6°27′E / 51.167° СГШ; 6.450° ИГД / 51.167; 6.450