Ракометен клуб Бергишер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Ракометниот клуб Бергишер 06 е ракометен клуб од Вупертал и Солинген, Германија. Клубот е основан со договор од 2006 година помеѓу Стефан Адам, тогашниот претседател на ЛТВ Вупертал и СГ Солинген, кој го вклучил менаџерот на клубот на Вупертал и главниот спонзор во клубот со седиште во Солинген и го преименувал во регион Бергишч Ланд.

Во сезоната 2017-18, БХК ја освоиле Втората Бундеслига и на тој начин се промовирале во првата ракометна Бундеслига.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]