Псај

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Псај
Биографски податоци
Родено имеПарк Џи Сенг (박재상, 朴載相)
Роден(а)31 декември 1977
Гангнам Дистрикт, Сеул, Јужна Кореја
ПотеклоЈужна Кореја
ЖанровиПоп, хип хоп
Занимањапејач-текстописец, рапер, играч, кореограф, продуцент, актер
ИнструментиВокал
Период на активност1999–сѐ уште
ИздавачиBidman, LNLT Entertainment, YG Entertainment, YGEX, Avex Trax, Republic, Schoolboy
СоработнициYG Family, Scooter Braun, MC Hammer
Мреж. местоpsypark.com

Парк Џи Сенг (хенгалски: 박재상; роден на 31 декември 1977) е јужнокорејски пејач и текстописец, рапер, денс музичар и музички продуцент[1] попознат под своето сценско име Псај (싸이). Познат е по своите хумористични спотови и сценски настапи, а исто така се појавуваше и во многубројни ТВ програми, вклучувајќи го и „Шоуто на Елен де Џенерис“, Екстра (ТВ серија), Good Sunday: X-Man, The Golden Fishery, и Saturday Night Live. Неговиот музички спот за песната „Гангнам Стајл“ е најгледан видео запис на сајтот на YouTube со над 1 милијарда прегледи.[2]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Fekadu, Mesfin (8/27/2012). „Wild, Crazy Style“ (на англиски). The Express. Associated Press.
  2. Gruger, William (31.8.2012.). „'Gangnam Style' Helps Psy Dance Way to No. 1 on Social 50 Chart“. Billboard Приступљено 1. 9. 2012..