Простатитис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Простатитис
СинонимиПростатоза
СпецијалностУрологија

Простатитис - воспаление (инфекција) на простатата.

Опис и симптоми[уреди | уреди извор]

Простатитисот може да предизвика болка или отекување во пределот под мочниот меур. Притоа, болката или печењето се јавуваат при уринирање или при ерекција. Понекогаш, простатитисот е предизвикан од бактерија, но често причините за појавата на воспалението се непознати. Како основни симптоми на болеста се: зачестено уринирање, нарушено уринирање, уринирање во мали количества и слично. Освен тоа, по ејакулацијата се јавува болка на врвот на пенисот.[1]

Лекување[уреди | уреди извор]

Простатитисот се лекува со антибиотици, а се препорачува и пиење големо количество течности. Ретко, простатитисот се лекува со помош на хируршки зафат.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „И габите се причина за болен полов однос“, Здравје, понеделник, 3 ноември 2014, стр. 11.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Класификација
П · Р · П
Надворешни извори